Espoo
#1
Vieras_Kuuraneiti_*
Lähetetty 16 heinäkuu 2002 - 02:11
Parkvilla, Leppävaara. n.80 henkilöä. Kuvassa kaunis, hinta ei paha, tila ei yhtenäinen.
Carlberg, Vanhakartano. n. 100 henkilöä, hinnasta tai ulkonäöstä ei tietoa.
Honkamaja, Nupuri. n.130 henkilöä. Näyttää kuvissa ihan kivalta vaikkakin tuntuu vaativan massiivista koristeluoperaatiota ollakseen viihtyisä. Hinta todella edullinen.
Jupperin yhteistupa, seurojen talo, Jupperi. n.100 henkilöä, ulkonäöstä tai vuokrasta ei tietoa.
Leppävaaran kansantalo, Leppävaara. n.100-150 henkilöä. Hinnasta taikka ulkonäöstä ei tietoa. Appiukko kehui tilaa suureksi ja hyväksi (sen makuun ei ole luottamista...)
Logen, Viherlaakso. Max.150 henkilöä. Ei mitään tietoa.
Valhalla, Kauklahti. Ei mitään tietoa.
Hyvähän näitä on sitten ilman autoa lähteä tonne pitkin peräespoota etsiskelemään... kun tietäisi edes onko ne katsomisen arvoisia... Eli jos kukaan tietää mitään edellä mainituista niin otan ílolla vastaan tietoa! Lähinnä haluan tietää onko juhlatila yhtenäinen, siisti, onko palvelu ystävällistä, kannattaako lähteä edes katsomaan?
Nimim. paniikki iskee ;D :o ??? ::) :-/ :'(!
Edit: Muokkasin vähän otsikkoa. T: Marzie
#2
Lähetetty 16 heinäkuu 2002 - 11:45
Häissä oli muistaakseni sellaiset 60-70 vierasta.
Hinta ei käsittääkseni ollut kovinkaan paha. Mutta en muista kuulleeni tarkemmin paljonko. Mukava paikka kuitenkin.
#3
Lähetetty 16 heinäkuu 2002 - 12:14
Leppävaaraa olen käynyt paikanpäällä katsomassa. Tila oli järkevästi suunniteltu ja yhdessä kerroksessa. Yksi yhtenäinen tila ja erillinen huone seisovalle pöydälle keittiötilojen vieressä. (Eli henkilökunta pääsee rauhassa korjaamaan ruokia pois ja kattamaan kahvipöytää häiritsemättä häätapahtumaa). Piha oli vähän tylsä, eli suuri hiekkakenttä (johon kyllä mahtuu vieraiden autot helposti). Sali ei ollut mikään ihmeellinen, mutta ei nyt mikään kamalakaan. Tuolit olivat tosi kuluneen näköisiä (puisia), joissa osassa kuluneet punaiset maalinumeroinnit selkänojissa. Rappuset lavalle meni lavan kummastakin reunasta ja lavan reunoilla oli paksut punaiset verhot. Meillä se jäi kyllä yhdeksi vaihtoehdoksi (emme ole vielä varanneet).
Hinta taisi pyöriä kolmen tuhannen paikkeilla (vanhaa rahaa) riippuen siitä halusiko varata pelkän lauantain vai paketin pe-la-su.
#4
Lähetetty 16 heinäkuu 2002 - 13:09
Honkamaja
Jupperin yhteistupa
Leppävaaran kansantalo
Logen
Näistä on jotain havaintoa. Honkamaja on kai muistini mukaan ihan OK paikka ulkoa (en ole käynyt sisällä), oli meillä jossain vaiheessa kakkosvaihtoehtona. Ikkunoista on sisälle vilkuiltu. Luulen että olisi ihan toimiva paikka, mutta tosiaan aika kaukana.
Jupperin yhteistuvasta ei ole muuta havaintoa kuin että eräs tuttavanainen kertoi viettäneensä siellä häitään ja sanoi että oli ollut oikein kiva paikka.
Leppävaaran kansantalo on mielestäni ulkoa aivan KAAMEAN näköinen. Sisältöä en ole nähnyt edes ikkunoista vilkuillen.
Logen on kivalla paikalla, oli meillä loppumetreille vaihtoehtona. Vihreä puutalo, pihaa kivasti, rauhaisa pihapiiri vaikka vanha turuntie ja kehä 2 menevät ihan vierestä. Sisällöstä ei tässäkään tapauksessa ole havaintoa.
MUTTA!!! Ihan ehdoton on tietty se missä itse vietimme häämme eli Laaksolahden monitoimitalo. On edullinen, yhteinäinen tila, hyvä ja helppo sijainti (ei ollut kylttejä kuin vasta pihalla ja kaikki osasivat), pitopalvelulle tilaa mellastaa, hyvät kylmätilat etc...ja vieläpä tosi ihana paikka, vanha navetta ja paksut graniittiseinät. Osoitteessa http://koti.mbnet.fi...usee/index.html on kuvia paikasta, ja Estradoksen sivuilla on meidän häiden aikaan otettuja bändin kuvia (näkyy kyllä vain sitä graniittiseinää ulkoa) http://personal.inet...us/estrados.htm
Lisätietoja voit kysellä, jos kiinnostaa. Kannattanee varata ajoissa, on kovin suosittu paikka ympäri vuoden.
katti
#5
Lähetetty 16 heinäkuu 2002 - 13:50
Lisäksi olemme noista kertomistasi paikoista olleet ainakin Jupperin yhteistuvalla soittamassa viime syksynä. Sekin on ihan mukava paikka, mutta ulkoapäin ei mikään näyttävä. Sellainen vanhahkon näköinen, keltainen yksikerroksinen rakennus, hiekkapiha, jossa pieni osa "nurmea" ja muutama puu siinä. Piha on kyllä suht iso, eli mahtuu autoja ihan mukavasti.
Sisällä on yksi sali, jossa silloin oli vieraita n. 65 henkeä ja se oli aika sopiva määrä sinne. Viereinen huone on hyvä ruoka- ja kahvipöydälle.
Keittiö ei ole mikään suuri, eli sinne pitää kyllä vaan tuoda ruuat, eli siellä ei voi mielestäni niitä valmistaa. Ehkä jotain pientä tiskausta voi tehdä.
Bändille oli hyvä iso tila, eli sellainen lava, joita nyt esim. näillä nuorisoseurojentaloilla näkee. Roudaus oli samasta ovesta, josta keittiöihmiset kulki ja se "käytävä" oli ainakin silloin täynnä kaikkea ruokailuun ja kahviin liittyvää kamaa. Mahduttiin kuitenkin ihan hyvin.
Koristelemalla paikasta saa kyllä ihan viihtyisän ja muistaakseni silloinen morsian sanoi, ettei ollut edes kallis paikka. Ruuat he laittoivat itse, joten siellä ei tainnut ainakaan sen paikan puolesta olla mitään palvelua.
#6
Lähetetty 16 heinäkuu 2002 - 16:25
#7
Vieras_SariH_*
Lähetetty 16 heinäkuu 2002 - 17:15
#8
Lähetetty 16 heinäkuu 2002 - 20:47
:DLogenissa oli serkkuni häät. Sieltä en keittiöpuolta nähnyt, mutta muut tilat olivat hyvät. Ja se piha on plussaa. Ja tosiaan sijaitsee sellaisessa paikassa, ettei tartte pikkuteitä körryytellä, osaavat vieraat sitten yöllä kotiokin ;)!
Muista Espoon puolen paikoista en osaa sanoa, mutta kyllä näitä kannattaa käydä katsomassa, olivat meilläkin harkinnassa, mutta ovat vähän kuitenkin "väärällä suunnalla".
#9
Lähetetty 17 heinäkuu 2002 - 08:55
#10
Vieras_Kuuraneiti_*
Lähetetty 17 heinäkuu 2002 - 11:26
Kiitos tosi paljon, nämä kommentit selventävät jo huomattavsti meidän espoon kierrosta.
Me mitä todennäköisimmin me valitsemme tuon Honkamajan, juuri syrjäisen sijaintinsa vuoksi ;) tarkoitus on popitella yömyöhille ja siellä ei ainakan ole naapureita valittamassa ;)! Sitä olemme menossa tänään katsomaan, toivotaan että ;D SISÄTILAT ;D miellyttävät ;). Ja vielä se unohtui mainita että meillä on tarkoituksena järjestää kuljetusta autottomille :).
#11
Vieras_jaksu_*
Lähetetty 22 heinäkuu 2002 - 11:37
Hieno paikka upealle juhlalle! Olin Villa Rulluddissa häissä muutama vuosi sitten. Suosittelen!Itse ehdoton valitsemaamme Villa Rulluddia Etelä-Espoosta. Paikan miinuksena on kyllä se,että kaikki ei mahdu samaan tilaan, vaan eri huoneisiin. Vuokra on 280 euroa plus siivous 150 euroa. Taloon mahtuu n.100 hlö.
#12
Lähetetty 22 heinäkuu 2002 - 14:15
Oma hääpaikka alkoi tuntua kovin vaatimattomalta tähän verrattuna. :(
Suosittelen ehdottomasti! Ainoa miinus oli matka. Kartan avulla löysimme kyllä perille.
#13
Lähetetty 22 heinäkuu 2002 - 14:38
Jos teille ei tule kovin paljoa vieraita, niin Villa Elfvik on myös kiva paikka. Siellä on vaan ne luontonäyttelyt, joihin ei saa koskea. Vieraita mahtuu noin 50 henkeä.
Laaksolahden monitoimitalossa olen ollut joskus häävieraana. Mukava paikka sekin.
Mutta paras näkemäni on se Hvittorpin linna.
#14
Lähetetty 22 heinäkuu 2002 - 15:42
Kiitos vastauksista!
#15
Lähetetty 23 heinäkuu 2002 - 09:56
Alkoholitarjoilu on ok. Lisäksi linna on syrjässä, joten ei haittaa vaikka bileet kestäisivät pitkään tai musiikki soisi lujemmalla.
terv. Tanya
Kotisivukin löytyi:
http://www.luokkis.c.../espoonsrk.html
ja tässä vähän isompi kuva, tosin talvinen:
http://www.lpk.parti...Ryhmakuva_2.jpg
#16
Lähetetty 24 heinäkuu 2002 - 19:25
Onko kenelläkään kokemusta Albergan kartanosta? Ja tietääkö kukaan voiko Hvitträskiä vuokrata?
#17
Lähetetty 24 heinäkuu 2002 - 19:35
#18
Lähetetty 25 heinäkuu 2002 - 11:32
Ahtaudesta: noutopöytä oli alakerrassa, mutta söimme yläkerran pöydissä. Nouto sujui ihan hyvin pöytänumerojärjestyksessä, eikä tilanahtautta ollut reilulla 100 vieraalla. Ainoa huono puoli oli, että sivuhuoneissa olleet vieraat joutuivat siirtymään aina ohjelmien ajaksi pääsaliin, mutta hyvin sekin sujui, kun bestman ja kaaso kävivät ilmoittamassa vähän ennen.
Tanssit oli kakun jälkeen alakerrassa samassa huoneessa, missä noutopöytä oli ollut. Bändi oli ulko-oven viereisessä syvennyksessä. Myös lahjapöytä oli samassa tilassa.
#19
Lähetetty 25 heinäkuu 2002 - 12:22
Tanssista oli sanottu samaa eli kohtuudella, mitä sitten tarkoittaakin. :D
#20
Lähetetty 25 heinäkuu 2002 - 12:33







