Siirry sisältöön


Millaisia avioehtoja olette tehneet?


83 vastausta tähän aiheeseen

#81 Mickey

Mickey

    Untuvikko

  • Morsian
  • Pip
  • 11 Viestit:

Kirjoitettu 20 helmikuu 2012 - 19:16

jonkilaista avioehtoa olemme ajatelleet, mutta yksityiskohdat on kyllä vielä hakusessa:)

#82 Pudde

Pudde

    Vakkari

  • Morsian
  • PipPipPip
  • 420 Viestit:
  • Paikkakunta:Pohjanmaa

Kirjoitettu 20 helmikuu 2012 - 20:50

Me allekirjoitamme täysin poissulkevan avioehtosopimuksen avioeron varalle tämän viikon lopussa. Avio-oikeus toisen omaisuuteen siis säilyy avioliiton päätyessä avioeron sijasta puolison kuolemaan. Näin tehdään ennen kaikkea mieheni yritysjärjestelyjen takia.

Koska kuitenkin olen yrittäjäperheen kotiäiti meillä on myös keskinäinen sopimus siitä, että avioeroon päätyessämme mieheni maksaa minulle uuden asunnon (ikään kuin korvaukseksi perheen elatuksen eteen tekemästäni työstä täällä kotona).
Lähetetty kuvaLähetetty kuvaLähetetty kuva  



        





Pudden hääpäikky

#83 Beany

Beany

    Juniori

  • Jäsen
  • PipPip
  • 41 Viestit:
  • Paikkakunta:Vantaa

Kirjoitettu 19 maaliskuu 2012 - 13:07

Me tehtiin ihan perus: Avioerotilanteessa kummallakaan ei ole avio-oikeutta toisen omistamaan omaisuuteen tai sen tuottoon. Mutta kuolemantapauksessa avio-oikeus pätee.

Se jää nähtäväksi, että oliko hyvä päätös vai ei ;)

#84 empelt

empelt

    Juniori

  • Morsian
  • PipPip
  • 77 Viestit:

Kirjoitettu 03 huhtikuu 2012 - 20:43

^ Näin myös tulee meille. Miehellä huomattavasti enemmän omaisuutta kuin minulla naimisiin mentäessä, joten haluan avioehdon. Ihan vaan sen takia, ettei kukaan pääse sanomaan, että rahan takia menin naimisiin :girl_haha:
kihloihin 26.3.2011
äidiksi 9.12.2011

häät keväällä 2013

Posted Image



Vastaa