Tampereen morsiuspukuliikkeet?
#1
Lähetetty 07 heinäkuu 2006 - 11:46
#2
Lähetetty 26 helmikuu 2010 - 10:02
Valikoima tuntuisi sopivan etenkin sellaisen morsmaikun makuun, joka tykkää a) helmikirjialuista ja -yksityiskohdista
#3
Lähetetty 03 maaliskuu 2010 - 10:20
Nyt sitten vaan pitäisi tehdä valinta kahden ihanan puvun välillä, ounou...
#4
Lähetetty 03 maaliskuu 2010 - 20:36
Sen sijaan Juhla-asu Laukontorilla ei ruusuja saa. Liikkeessä haisi tunkkaiselta ja valikoima oli suppea, ei juuri lainkaan valtavirrasta poikkeavia pukuja. Nuori myyjä oli varsin välinpitämätön, ei saanut yhtään kiinni siitä, mitä oltiin hakemassa, auttoi pukujen sovittamisessa vähän sinne päin (tyypillinen lausahdus oli: Mää en ny laita näitä nappeja täältä kiinni.), ei pyydettäessäkään hakenut neuloja avuksi eli puvut oli päällä miten sattuu, eikä kertakaikkiaan ollut myynti- tai palveluhenkinen. Koimme kaason kanssa olevamme lähinnä hänen rasitteenaan paikalla.
Aika käsittämätöntä, miten erilaisia kokemuksia omilla hääpukukierroksilla on tullut vastaan
#5
Lähetetty 13 toukokuu 2010 - 17:33
Tyynelässä oli hyvää palvelua myös, kun miehen pukua etsittiin, myyjä juoksi edestakaisin hakemassa juttuja ja oli tosi mukava! Joten miehen saketti vuokrataan sieltä.
Juhla-asussa miesten vuokrapukuja myös sovitettiin. Oli näistä ehkä huonoin palvelu, sillä meitä palveli venäläisen kuuloinen nainen, joka puhui kyllä suomea, mutta niin ettei siitä välillä saanut kovin hyvin selvää. Muutenkin oli vähän vaivautunut tunnelma ja jäi ehkä vähän huono maku.
#6
Lähetetty 22 toukokuu 2010 - 10:29
#7
Lähetetty 16 heinäkuu 2010 - 09:17
#8
Lähetetty 25 heinäkuu 2010 - 23:37
#9
Lähetetty 03 joulukuu 2010 - 20:15
#10
Lähetetty 30 tammikuu 2011 - 22:18


Vaaleanpunaista unelmaa
Maailman suloisin poika 07/09 ja toinen tulossa 07/13
#11
Lähetetty 31 tammikuu 2011 - 00:30
Lisäyksenä: Varasin siis sovitusajan Morsiusgalleriaan, ja jäi todella hyvä mieli sen jälkeen. Ehdin sovitella useita pukuja, myyjä oli avulias ja auttoi puvut hyvin päälle. En kuitenkaan osannut päättää kahden puvun välillä, joten varasin uuden sovitusajan. Tuolloin paikalla oli nuorempi tyttö. Palvelu oli silloinkin ihan ok, eikä millään tavalla töykeätä.
Ennen toista mg-käyntiäni olin kuitenkin käynyt sovittelemassa pukuja Tyynelässä, ja sen jälkeen mikään mg:n puvuista ei tuntunut enää omalta. Päädynkin suosittelemaan enemmän Tyynelää, sillä valikoima tuntuu olevan siellä monipuolisempi ja persoonallisempi. Myös vuokrapukua etsivän kannattaa tutustua Tyynelään, sillä mg:n vuokrapukuvalikoima on olematon. Tyynelässä sen sijaan valikoimaa (tälläkin saralla) löytyy. Myös liikkeen myyjä oli oikein ammattitaitoinen ja hänen kanssaan oli mukava asioida.
Viimeksi muokannut pomena, 15 maaliskuu 2011 - 20:08 .
#12
Lähetetty 14 maaliskuu 2011 - 10:17
#13
Lähetetty 16 maaliskuu 2011 - 22:34
MG:n alennusmyynti alkaa huomenna, jos joku ei vielä ollut sitä bongannut..
#15
Lähetetty 15 huhtikuu 2011 - 09:40
Täältä ostin pukuni <3
#16
Lähetetty 04 kesäkuu 2011 - 16:24
Palvelu oli todella ystävällistä ja asiantuntevaa. Merkkailimme kaasojen kanssa rauhassa puvut, joita sitten sovitin. Loppujen lopuksi oma pukuni oli se, jota myyjä itse suositteli minun kokeilevan nähtyään mitä mallia kaipaan. Puku istuu minulle täydellisesti! Kyseessä oli vieläpä alennuspuku.
#17
Lähetetty 12 elokuu 2011 - 19:44
Itselle jäi sellainen olo, että Tyynelässä oli paras palvelu. Siellä sovitin unelmien pukua, mutta hintataso vähän jäi harmittamaan. Täytyy palata syyskuussa uudelle kierrokselle, kun ainakin Morsiusgalleriassa on silloin alet.
#20
Lähetetty 26 syyskuu 2011 - 07:16
Kiersimme 3 kaasoni kanssa koko liikkeen, mutta emme meinanneet löytää mitään, jota kannattaisi edes sovittaa, sillä tuntui että pelkkä merenneitomalli oli kadoksissa, pitsistä nyt puhumattakaan. No, päädyin kokeilemaan muutamaa mekkoa, jotka myyjä loppujen lopuksi toi sovitettavaksi. Liikkeestä löytyi pari merenneitotyyppistä pukua, jotta näin hieman mallia päälläni. Katsoimme myös kaasojen pukuja, mutta niitäkään ei valitettavasti löytynyt. Mukaan tarttui heittosukkanauha puoleen hintaan, joten ihan tyhjin käsin ei tarvinnut lähteä...
Myyjät olivat asiantuntevia ja mukavia ja palvelu hyvää, mutta pettynyt olin suomen suurimman liikkeen tarjontaan sekä "halpahallimaisuuteen". No mutta hyvänä puolena varmistui se, että tilasin pukuni lauantaina, nyt on yksi stressinaihe vähemmän!
















