Hyppää sisältöön

Tervetuloa hääfoorumille!

Kirjaudu sisään tai rekisteröidy saadaksesi täydet oikeudet foorumille. Rekisteröidyttyäsi voit osallistua keskusteluihin, saat käyttöösi kuvagalleriat, blogit ja yksityisviestittelymahdollisuuden muiden yhteisön jäsenten kanssa. Tervetuloa mukaan!

Kuva

Hääjuhlan ohjelma ja aikataulutus


  • Kirjaudu vastataksesi
358 vastausta aiheeseen

#81 Moonmaid

Moonmaid

    Konkari

  • Rouva
  • PistePistePistePiste
  • 2 447 Viestit

Lähetetty 21 huhtikuu 2005 - 09:38

Onkohan klo 17:00 liian myöhään teidän mielestä...vihkiminen siis...Olis ainakin päivällä aikaa.. vihkiminen on juhlapaikalla.. eikä meillä oo varmaankaan hirveemmin ohjelmaa tulossa..miltä kuulostaa?



Olin viime kesänä häissä, jossa vihkiminen oli klo 17 myöskin. Ohjelmaa oli paljon, ja juhlat loppuivat puolen yön aikaan, joten seurustelulle ja tanssille ym. ei juuri jäänyt aikaa.  Mutta jos ohjelmaa ei paljon ole ja juhlat saavat teillä kestää pidempään kuin 12 tai puoli yhteen, niin oikein hyvä aika, koska vieraat ehtivät tehdä ko. päivänä muutakin.

#82 Vieras_Manaatti_*

Vieras_Manaatti_*
  • Vieras

Lähetetty 21 huhtikuu 2005 - 11:45

Laitetaanpa nyt sitten meidänkin jo toteutunutta aikataulua:

* 8.00 herätys + aamupala
* 9.30 kampaajalle
* 11.00 meikki samassa paikassa
* 11.45 pukeutumaan hääpukuun  
* 12.50 valokuvaukseen
* 14.00 lähtö kuvauksesta kohti hääpaikkaa
* 15.00 vihkiminen juhlapaikalla
* 15.20 onnittelut
* 15.45 ruokailu
* 17.30 kahvit + kakku
* noin klo 18.30 häävalssi
* noin klo 21.00 pientä iltapurtavaa

tässä välissä musiikkia, tanssia ja muuta ilonpitoa

* 23.15 kimpun ja sukkanauhan heitto
* 23.30 poistuminen juhlapaikalta jatkoille  

jatkoilla noin klo 03.00 asti, jonka jälkeen kotiin..

#83 Mea

Mea

    Vakkari

  • Jäsen
  • PistePistePiste
  • 188 Viestit

Lähetetty 15 kesäkuu 2005 - 16:32

lisäkokemuksia kaivataan  :)

#84 hene

hene

    Vakkari

  • Jäsen
  • PistePistePiste
  • 269 Viestit
  • Paikkakunta:Tuusula

Lähetetty 16 kesäkuu 2005 - 13:29

Tässä meidän toteutunut aikataulu. Vihkiminen oli juhlapaikalla ulkona.

- 8 kampaaja ja meikki

- 12 pukeutuminen

- 12.45-13.30 kuvaus

- 14.30 vihkiminen, sen jälkeen heti ulkona onnittelut ja onnittelumalja, josta siirtyminen sisään

-15.30 ruokailu

-17.45 puhe, ohjelmaa

-18.30 hääkakku ja kahvit

-19.30 ohjelmaa

-20.15 häävalssi+tanssia

-21 ohjelmaa

-22-23 tarjolla iltapala

-22.30-00.30 tanssia, tauolla oli sukkanauhan ja kimpun heitto

Tämän jälkeen tanssittiin vielä levymusiikin tahdissa monta tuntia  ;D

#85 venda

venda

    Vakkari

  • Rouva
  • PistePistePiste
  • 656 Viestit

Lähetetty 16 kesäkuu 2005 - 20:43

Kampaus 9.00
Meikki 10.30
Pukeutumaan 11.30-12.30
Kuvien ottoa 12.30-13.30
Valmistautuminen lähtöön 13.30
Vihkiminen juhlapaikassa 14.00
Onnittelut ja alkumalja 14.30-15.00
Ruokailu 15.00
pieni tauko
Kahvi 17.00
Puheet ja kaason ylläriohjelma 18.00
Häätanssi, häävalssi ja muutama perineteinen biisi 19.00
Dj lasketaan irti 19.30
Iltapala 20-22 vapaasti nautittavissa
Valomerkki 24.00

#86 Loves

Loves

    Konkari

  • Rouva
  • PistePistePistePiste
  • 1 375 Viestit
  • Paikkakunta:Hattula

Lähetetty 27 kesäkuu 2005 - 13:33

Juuri tein päivien aikataulua:
Vihkiminen perjantaina:

Klo 11 Kampaus + meikki
Klo 15 Pukeutuminen
Klo 16 Vihkiminen maistraatissa
klo 16.45 Valokuvaus Aulangolla
Klo 18.15 Ruokailu Hotellilla
Klo 19.45-21.30 Juuri vihityt lilluvat ammeessa  ;)
Klo 21.30 Mennään hotellin baariin jos mennään.

Lauantaina:
klo 9 Aamupala
klo 10-12 Lillutaan poreammeessa  ;D ;)
Klo 12 Kampaus + meikki
Klo 15 Pukeutuminen
Klo 15.30-17.00 Juhlatilan koristelua (ellei sitä tehdä ennen meikkiä)
Klo 17 Onnittelumalja
Klo 17.30 Ruokailu
Klo 19.30 Kahvit + hääkakku, Puheita
klo 20.15 Häätanssi + musiikkia bändin tahtiin
Klo 21 Ohjelmaa jos on
klo 21.30 Tanssia
klo 22.30 Iltapala / ohjelmaa jos on
Klo 23.30 Musiikkia, tanssia
Klo 00.15 Kimpun ja sukkanauhan heitto
klo 00.30 Hääpari poistuu  ;) :-X
klo 01.30 Juhlat päättyy.

Vieraita kutsuttu 68kpl.

#87 morsku

morsku

    Juniori

  • Jäsen
  • PistePiste
  • 31 Viestit

Lähetetty 04 heinäkuu 2005 - 18:36

Olen kyllä sitä mieltä, että kuvaus vasta vihkimisen jälkeen on melkoinen virhe:

- Miksi mennä kuvaan meikit valuneena ja hiki otsalla, kun voisi mennä sinne parhaimillaa ja juuri laittautuneena?
- Hääpaikalla on aivan turhaa hukka-aikaa odotella hääparia kuvauksesta.



Olen aivan samaa mieltä.  

Meillä  myös kuvaus jo muutama tunti ennen vihkimistä. Valitettavasti oli "hieman" myöhässä tuon kuvauksen ajantilauksen kanssa, joten kuvaus on jo noin 12.15 - 12.30 ja vihkiminen 15.30.

Millä tavalla te muut olette käyttäneet tuon luppoajan, paitsi tietty pukeutumiseen?

#88 hude

hude

    Untuvikko

  • Jäsen
  • Piste
  • 9 Viestit

Lähetetty 07 heinäkuu 2005 - 21:29

Hyviä aikatauluja,meillä vihkiminen jo 13.vaikea tosiaan arvioida miten kauan 90hengen ruokailussa menee.Jos tällainen helle miten estää morsiammen hikoilu? :P

#89 Vieras_Madde_*

Vieras_Madde_*
  • Vieras

Lähetetty 08 heinäkuu 2005 - 07:15

Tuntuisi siltä, että aika yleinen runko menee juhlapaikalla näin:

onnittelumalja
hääateria
ohjelmaa
hääkakku+kahvi
häävalssi

Olen tekemässä pöytiin ohjelmalappuja ja seuraavat asiat vielä mietityttää:

-kirjoitanko ruokailun "hääateria" vai mitä muita vaihtoehtoja?
-missä välissä morisamen isän puhe ja muut puheet (tulisiko kirjoittaa myös se ohjelmaan?)
-tanssitaanko ennen hääkakkua vai aloittaako vasta häävalssi tanssit?

Kiitos vastauksista jo etukäteen!

#90 Raiku

Raiku

    Konkari

  • Jäsen
  • PistePistePistePiste
  • 2 636 Viestit

Lähetetty 24 heinäkuu 2005 - 20:42

Hei kaikki!

Itse olen ajatellut hääpäivän aamua jotakuinkin näin:
8.00 herätys
9.00 kampaaja
10.30 meikki
12.00 kuvaus
14.00 vihkiminen

Kaikki tämä tapahtuu kilometrin säteellä Oulun keskustassa. MUTTA missä voin pukeutua? Ilmeisesti kannattaa tehdä se meikin ja kuvauksen välillä? Ei kai kuitenkaan kannata lähteä roudaamaan itseänsä kotiin pukeutumista varten?  ??? Kertokaa, miten olette itse toimineet tai aiotte toimia!

#91 paivip

paivip

    Konkari

  • Jäsen
  • PistePistePistePiste
  • 2 073 Viestit
  • Paikkakunta:Kirkkonummi

Lähetetty 29 heinäkuu 2005 - 19:38

meillä suunnitelma on tämä:

08.00 Herätys
suihku
aamupala
09.30 Kampaus
12.00 Meikkaus
hääpaikalla käynti ja yleinen tsekkaus
pukeutuminen
14.10 lähtö kirkolle (matkaa 20km)
15.00 Vihkiminen
Kuvaus
16.30 saapuminen juhlapaikalle
onnittelumaljat
17.00 ruokailu
ohjelmaa
19.30 hääkakku
ohjelmaa
20.30 Häävalssi
ohjelmaa ja tanssia
22.30 Yöpala
ohjelmaa
00.30 Hääpari poistuu jatkoille
01.00 juhlapaikka tyhjä
Jatkot aamuun asti

#92 Amandy

Amandy

    Konkari

  • Rouva
  • PistePistePistePiste
  • 1 615 Viestit

Lähetetty 30 heinäkuu 2005 - 12:41

Kiitos kaikille vinkeistä, etenkin Loves teillä näytti olevan aika hyvä ja jäljiteltävissä oleva aikataulu. En ole tälläsiäkään asioita miettinyt ja miettimättä kohta jääkin, häihin ei ole pitkä aika. :-[

#93 Fera

Fera

    Vakkari

  • Jäsen
  • PistePistePiste
  • 104 Viestit
  • Paikkakunta:Turku

Lähetetty 05 elokuu 2005 - 10:23

8:00 herätys
9:00 kampaus (asun keskustassa joten matka kampaamoon kestää pari minuuttia kyydityksellä
11:30 meikki
13:00-14:00 pukeutuminen, ja muuta hässäkkää pientä purtavaa ehkä
14:30 valokuvaus
16:00 vihkiminen juhlapaikalla
----> loppuillan ohjelma ei ole kellotettua

#94 lehti

lehti

    Untuvikko

  • Jäsen
  • Piste
  • 9 Viestit
  • Paikkakunta:Tuusula

Lähetetty 08 elokuu 2005 - 11:18

klo 8  meikki + kampaus
klo 11.30 kuvaus
klo 14 vihkiminen

Seuraavat ajat on sitten noin aikoja kun ei ollut kelloakaan kädessä...

hääpaikassa tervetuliaismalja + morsiamen isän puhe
klo 15.30 ruokailu

ohjelmaa

klo 17.30  kahvi

ohjelmaa

klo 19  häävalssi, bändi alkaa soittamaan, bändi soitti
           koko loppuillan

klo 20 -> iltapalaa

#95 morsianna

morsianna

    Vakkari

  • Jäsen
  • PistePistePiste
  • 965 Viestit
  • Paikkakunta:Turku

Lähetetty 21 maaliskuu 2006 - 14:49

Kiitos kun autatte meitä pähkäilijöitä! :-X Lisäapua tarvitaan aina.

Kysyisin vielä sellaista, että miten bändin aikataulu on tunkeutunut päivään?
Eli milloin on rahdattu kamat sisään ja taas pois? Entä jos on ollut esim. 3 x 45 min soittava kokoonpano, mikä on ollut aikataulu? Kiitos!


#96 Vieras_Jemppa_*

Vieras_Jemppa_*
  • Vieras

Lähetetty 24 maaliskuu 2006 - 10:25

Lisää aikatauluja kaivataan erityisesti "myöhään" vihittäviltä...
Eli meillä vihkiminen olisi vasta 17.15, onko ihan liian myöhä? Kuvaus ajateltiin hoitaa ennen kirkkoa niin ei sit siihen kulu aikaa.. Juhlapaikka on melko lähellä, noin 5km kirkolta. ja vieraita tulee noin 100.. kuinka kauan 100hlö syö noutapöydästä? kokemuksia??

#97 Maaria2

Maaria2

    Juniori

  • Jäsen
  • PistePiste
  • 28 Viestit

Lähetetty 28 maaliskuu 2006 - 11:23

Ehtiikö kirkkoon jos kuvaus on n klo16 ja vihkiminen parin kilsan päässä 17.oo? Tavallinen studiokuvaus.

#98 Vieras_hienostolainen_*

Vieras_hienostolainen_*
  • Vieras

Lähetetty 30 maaliskuu 2006 - 15:52

Meillä näin:

kampaaja ja meikki 8.00
kuvaus n. 11.00
vihkiminen 12.00
häälounas 13.00

Tarkoituksena on pukeutua kampaamossa; pukuni on niin yksinkertainen ettei ongelmia ole odotettavissa. Tarkempi aikataulu juhlapaikalla on vielä auki. Valokuvaamo on kävelmatkan päässä kirkolta ja kuvaajan mukaan 45 minuuttia pitäisi riittää hyvin kuvaukseen (meistä tuskin päästään ottamaan kovin taiteellisia kuvia, mies ei sellaista halua).

#99 Cessy

Cessy

    Konkari

  • Rouva
  • PistePistePistePiste
  • 3 187 Viestit
  • Paikkakunta:Turku

Lähetetty 05 huhtikuu 2006 - 21:00


Huh, ei tästä tule mitään. Mies haluaa, että ei laadita mitään aikatauluja mihinkään suuntaan että kaikki menee niinkuin menee. Sinänsä ihan hyvän kuuloista, mutta ei mielestäni kovin järkevää. Hän ilmeisesti sitten voi myöhästyä kirkostakin, jos kuvaus nyt sattuu kestämään pitempään.  >:(

Aika hankalaa nyt yksin sitten koittaa jotakin edes miettiä. Saisiko tuon hääjuhlan ilman aikatauluja läpi sitten? On kuitenkin bändi, kakunleikkaus ja kimpun heittoa. Kai ihmiset jotain osviittaa haluavat koska tekevät mitäkin. Esim. bändi koska soitetaan häävalssi.  ::) Siis suurinpiirtein...  ::) Jos ei oo mitään aikatauluja niin meneekö hässäkäksi, kun kukaan ei tiedä mitä tekisi.  ::)

huoh...  :-?


#100 hinnuli

hinnuli

    Juniori

  • Jäsen
  • PistePiste
  • 77 Viestit

Lähetetty 06 huhtikuu 2006 - 09:32

Tässä meän aikataulu, nähtäväksi jää miten se toteutuu :)

8.00 herätys, suihku, aamupala

10.00 kampaus ja meikki

12.30 syömään, vaatteiden vaihto hääsviitissä

14.00 valokuvaus

15.30 kirkkoon

16.00 vihkiminen

siirtyminen juhlapaikkaan (500m)

16.45 onnittelut +malja

17.00 ruokailu

ohjelmaa

19.00 kakkukahvit

puheet, ohjelmaa

20.30 häävalssi

21.30 kimpun heitto

22.00 morsiuspari poistuu viettämään hääyötä  :-X