
sannakaisa
-
Viestit
979 -
Liittynyt
-
Viimeksi vieraillut
Sisällön tyyppi
Profiilit
Foorumi
Kalenteri
Galleria
Blogit
Viestit posted by sannakaisa
-
-
Moi,
Mulle kanssa tänään ilmoitti BM, että sulhasen polttarit on 1 vko ennen häitä. Sulhanen oli erityisesti kertoessaan polttaritoiveistaan sanonut, että ei mielellään häitä ed. viikonloppuna, koska meillä on varmasti paljon järjestettävää tuolloin, ja lisäksi meille olisi tärkeä mennä kuulemaan kuulutukset kirkossa edeltävänä viikonloppuna. Bm:n polttarijärkkäys on muualta kuuluneiden viestien mukaan ollut muutenkin häsläävää, joten sinänsä en ole kovin yllättynyt, mutta aagh! Kuka järkkää polttarit häitä edeltävänä viikonloppuna? Kysymättä morsiamelta? Tai kaasolta? Sulhasen toiveiden vastaisesti? Ja ilmoittaa siitä aivan liian lähellä ajankohtaa? Ärh!
Ai niin, ja ilmeisesti sulhanen "palautettaisiin" vasta häitä edeltävänä tiistai-iltana, kun häät ovat lauantaina! Täytynee kloonata itsensä hääviikolle niin ehtii saada kaikki jutut tehtyä...
-
Moi,
Varmastikaan ei ole teille liian pieni paikka. Laskeskelimme että 80 henkeä + tanssilava mahtuvat oikein hyvin alakertaan!
-
Minkälaista koristusta olette paikkaan ajatelleet? Kun toisaalta rakennus itsessäänkin on tosi koristeellinen, mutta toisaalta jotain hääkoristetta voisi laittaa. Itse olen miettinyt jotain luonnonvalkoisesta kankaasta tehtyjä nauhoja parven kaiteen tolppiin, ja näistä nauhoista sitten roikkumaan jotain vihreää. Millaisia visioita teillä on?
-
Kaason puku
alueella Hääparin avustajat
Mitä mieltä oisitte kaasosta, jolla on päällä puoleen sääreen tuleva vaalea, helmasta levenevä pitsipuku? Melko samantyylinen kuin tämä, mutta olkaimilla, helmasta vähän leveämpi, ja vähän nuorekkaamman oloinen
http://image.lightinthebox.com/images/l/20...22965f4ae7f.jpg
Jos morsiamella siis päällä valkoinen laahuksellinen taftinen hääpuku ja huntu? Suunnilleen tyyliin tämä
http://www.morsiusgalleria.com/jules_copy.jpg
Onko siis nättiä ja yhteensopivaa, vai näyttääkö siltä, että kaaso on pukeutunut morsianta juhlavammin tai muuten kaason asu rikkoo etikettiä?
Kaaso saattaisi laittaa mekon kanssa vaikkapa lyhythihaisen jakun tms, muuttaako asiaa?
Itse tosiaan siis morsiamena tykkään kaason (aiempaa juhlaa varten hankitusta) mekosta, mutta kaipaisin muidenkin mielipiteitä!
-
Mitä muuten olette mieltä sellaisesta tilasta, jossa osa vieraista on sijoitettu istumaan parvelle? Parvelle siis vie ihan kunnon portaat eikä mitkään tikkaat, ja parven kaiteen yli näkee hyvin saliin. Parviratkaisussa ei ainakaan tule sitä kahden tilan ongelmaa, josta täällä on ollut puhetta, eli sitä, että osa vieraista ei näe tai kuule yhtään mitään. Mutta tulisiko teille silti 2-luokan vieras -olo, jos teidät plaseerattaisiin parvelle istumaan?
-
Huomioimme mielestäni aika paljon lapset suunnitelmissamme, koska haluamme kutsua myös lapset. Toivoisin kuitenkin, että lapsiperheet huomioisivat myös meidät eli juhla on kuitenkin meidän eikä lapsien. Olin itse nimittäin juuri häissä, jossa oli paljon pieniä lapsia ja minua häiritsi suunnattomasti, että vihkimisen aikana kolme pientä lasta juoksi pitkin kirkon käytävää ja kiljui innoissaan vanhempien tekemättä asialle yhtään mitään.
Tää on tosi hyvin sanottu! Siis se, että lapsiperheiden pitäisi myös huomioida muut. Toki on paljon aivan ihanasti käyttäytyviä lapsia vanhempineen, mutta ei tarvita kuin 1 kpl huutavia vauvoja tai käytävää juoksevia leikki-ikäisiä, niin herkkä tunnelma lässähtää... Musta on outoa, että jos vauva alkaa huutaa, sen kanssa kuitenkin usein jäädään seuraamaan tilaisuutta, eikä mennä rauhoittelemaan lapsukaista esim. kirkon eteiseen tms - oonko poikkeava?
-
-
Moi, onko teille ensi kesän musaopistolaisille jo tullut varausmaksulaskua? Meille ei.
-
Onpas hienoa että juhlapaikka on viimeinkin varmasti varma!
Kuvia:
http://www.aijaa.com/v.php?i=4290871.jpg
http://www.aijaa.com/v.php?i=4290879.jpg
http://www.aijaa.com/v.php?i=4290881.jpg
http://www.aijaa.com/v.php?i=4290884.jpg
Ulkokuva on huhtikuulta, nyt on kaikki kasvit huomattavasti paremmassa lehdessä
Paljonko teille muille musaopistolaisille on tulossa vieraita, ja miten aiotte heidät sijoittaa?
-
Kuvia voin yrittää muistaa laitella myöhemmin
mutta tänään ajoin musaopiston ohi ja kylläpä paikka on KAUNIS kun puissa on lehti ja ruoho vihertää!
-
Meillä nounou tällä hetkellä (häihin tosin reilu vuosi aikaa, eli todennäköisesti keksin tähän listaan paljon lisää
):
-yliviralliset, nolostuttavat tai piruilevat puheet (koskee erityisesti appiukkoa!)
-sivistymätön alkoholikäyttäytyminen, eli pienessä hauskassa saa aivan vapaasti olla, mutta örveltäminen ahdistaa
-vieraat, jotka eivät ole meille läheisiä
-
Ei olla saatu varmaa varausta vielä, kun tosiaan tila sillä säästölistalla. Mut Myllymäki itse sanoi että äärettömän epätodennäköistä et tila menis alta, koska rakennus on suojeltu ja sille ei saa tehdä yhtään mitään... lupas ilmoitella meille heti kun kaupungilta tulee tieto asiasta.
-
Meillä todennäköisesti ensi vuoden kesällä häät musiikkiopistolla. Miten te ootte laittamassa pöydät? Paljonko teille tulee vieraita ja laitatteko kaikki alakertaan? Mihin aiotte sijoittaa morsiusparin pöydän?
-
Meillä 2,5 mm ja 4 mm tynnyrimalliset kihlat rodinoimatonta valkokultaa maksoi yhteensä 260 € Tampereella. Kultasepällä teetettiin.
-
Häiden kaksijakoisuus??
alueella Hääjuhla
Jotenkin mulle tulis kaverina sellainen olo, että oon B-listaporukkaa. Ja sukulaisena sellainen olo, että täytyy lähteä "alta pois"... Itse yrittäisin keksiä vaihtoehtoisen ratkaisun, esim cocktailkutsut-tyyppisen tarjoilun koko porukalle/isomman tilan/pienentäisin kutsulistaa että kaikki mahtuu kerralla.
-
Ohoh, onpas minua sympatiseerattu
Tosiaan oltiin jotain 18-v kaikki tuolloin, ihmeteltiin vaan et onpas vähän kummaa meininkiä tämä. Kai 18-vuotiaana vielä jotenkin olettaa, et ihmiset ei ihan oikeesti voi olla noin ajattelemattomia... Nykyminä olis todennäköisesti lähtenyt menemään niistä juhlista suunnilleen sillä hetkellä kun sai tanssitossut pois jalasta, ellei olis häipyny jo ennen sitä.
Tanssinopettaja oli ollu meitä kohtaan tosi kiva ja ystävällinen ennen häitään ja hirmu mielellään mentiin hänen häihinsä ja esiinnyttiin. Mut tosi paha maku jäi suuhun, eikä saatu häälahjastakaan (onneks ostettiin aika edullinen lahja kimpassa!
) minkäänlaista kiitosta (ope kylläkin jäi äitiyslomalle aika pian, joten ehkä olis reeneissä kiittänyt meitä jos niitä olis vielä pitänyt
). Mitäs tästä opimme, ei kannata kutsua "ykkösluokan" ja "kakkosluokan" häävieraita koska "kakkosluokka" takuulla huomaa olevansa kakkosluokkaa ja pahoittaa mielensä!
-
Entäs Melania Trump (tupee-Donaldin rouva)? Mekko kuulemma painoi yli 10 kg ja Melania joutui vaihtamaan kevyempään mekkoon iltajuhlaa varten, että jaksoi seistä ja tanssia. Tämä luomus kuitenkin maksoi kymmeniä tuhansia $$$...
-
Mun nähdäkseni lahjatoive/rahapyyntö on
kutsussa- tosi tökeröä, en todellakaan laittaisi, rahastuksen makua
irrallisella lippulapulla kutsun mukana- ihan yhtä tökeröä
juhlaohjesäännössä- melko ok
tiedusteltaessa saatavana ilmoittautumisten vastaanottajalla tms- hyvin ok
häänettisivulla- ok
Näin ainakin minulle opetetun etikettisäännöstön mukaan - lahjoja ei saa koskaan mainita kutsussa...
-
80's-verho kohtaa barokkikorsetin, bonuksena irtohihat... apua
http://www.marysbridal.com/bridal/4q401.htm
(Sori en osaa laittaa kuvia hienosti esiin
)
-
Ei istumajärjestystä?
alueella Hääjuhla
Meille tulee ehdottomasti istumajärjestys.
Olen ollut muutamissa istumajärjestyksettömissä hääjuhlissa, ja oli tosi hankalaa -eräissä juhlissa parin sukulaiset ryysivät heti varaamaan kaikki mahdolliset paikat takeilla ja laukuilla, jäljelle jäi vain hajapaikkoja siellä täällä, ja jouduin sulhon kanssa istumaan kahden eläkeläismummoryhmän väliin salin perälle, kauas muista tutuistamme.
Toisissa juhlissa taas oli hirveästi pitkiä pöytiä (ison salin päästä päähän), ja kun kaikki ryhmät jättivät "hajuraon" toisiinsa, hajapaikkoja jäi... ja taas mummojen jälkeen paikalle tulleet saivat sijoittua mihin taisivat. Oli tosi ihanaa viettää pari tuntia riitaisen lapsiperheen ja eturauhassyöpä- ja kansaneläkekeskustelujen välissä.
Jos on pienet häät ja kutsuu pääasiassa kavereita, istumajärjestyksettömyys voi toimia. Jos on useita eri kaveriporukoita ja sukulaisporukoita, näihin ryhmiin kuulumattomat voivat olla melko yksinäisiä juhlissa... Vaikka olisi kuinka sosiaalinen, jos ryhmä haluaa puhua vain keskenään ja omia juttujaan, ei siihen pääse mukaan.
Kommunikaatio-ongelmat bm/kaason ja puolisoiden välillä polttariasiassa?
alueella Yleistä polttareista
Kirjoitettu
Joo näin sanoinkin BM:lle
Polttarit typistyivät yksi-iltaisiksi. BM oli ihan yllättynyt et "ai siinä on noin paljon järjestettävää?" kun kerroin et mitä kaikkea pitää hääviikolla ehtiä tekemään. Miehet!