Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Morsian_-04

Ilmapallo-leikit

17 posts in this topic

Tervehdys!

Te, joilla on ollut häissä ohjelmanumerona se ilmapallon vapautusleikki niin onko se ollut pidetty?

Ajattelin toteuttaa sen meillä niin, että 40 lapsivierasta saisi vapauttaa pallot ja niihin liitettäisiin sitten ne postikortit "Tämä pallo on vapautettu..." Vai miten se nyt menikään?!

Ajattelin kysellä, että ostitteko postikortteihin merkit vai jäikö se mahdollisen löytäjän vastuulle?   ???

Auttakeepi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meillä oli tällainen leikki mielessä, mutta taidetaan jättää lopulta kuitenkin väliin. Meidän oli tarkoitus vapauttaa vain yksi pallo ja siihen oltaisiin kyllä laitettu postimerkkikin. Mikäli vapautatte 40 (?) palloa, siitä kertyy melkoiset postikulut. Toisaalta, jos postimaksu on jo valmiiksi maksettu, kortin löytäjät varmaan postittavat sen todennäköisemmin teille takaisin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Siis mikä tää leikki on? Kertokaahan tarkemmin! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taman voi tehda niinkin etta laittaa pallojen mukana lapulla e-mailsoitteen, johon voi kertoa jos on loytanyt pallon. eika maksa mitaan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

EIkö tähän tartte jonkun ilmailuhallinnon luvan tai jotain?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Me kans kullan kanssa ihastuttiin tuohon pallon vapautukseen. Ajateltiin vain 5-10kpl ja niihin tulis postimerkit :-X

Share this post


Link to post
Share on other sites
Siis mikä tää leikki on? Kertokaahan tarkemmin! :)

Minuakin kiinnostaa!

Juhlassa siis vapautetaan pallo(ja) ja löytäjä ilmoittaa hääparille, että on löytänyt pallon?  ??? Mikähän se perimmäinen idea on?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nosto...

No kertokaa nyt ihmeessä uteliaille!  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tämmöinen ohjelmanumero:

Hääkortteja taivaalta

Häävieraille jaetaan postikortteja, joihin on valmiiksi kirjoitettu hääparin postiosoite ja liimattu postimerkki. Kortit on valmiiksi rei'itetty ja niihin on valmiiksi kirjoitettu: Jos löydät tämän kortin, laita se postiin. Häävieraita kehotetaan kirjoittamaan korttiin onnittelut ja jokin lupaus hääparille.  

Häiden lopuksi vieraat saavat käydä solmimassa kortin kaasuilmapallon perässä roikkuvaan naruun. ilmapallot päästetään vapaaksi ja jäädään odottamaan, montako korttia hääpari sitten saa postista. Ne lupaukset, jotka postista saapuvat tulisi lopuksi toteuttaa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tavalliset kumi-ilmapallot ovat suurelta osin nykyään maatuvia, joten ei tartte miettiä saastuttaako metsiä ja peltoja ilmapalloillaan..

Joku laittoi lappuun sähköpostiosoitteensa ja pyysi ilmoittamaan jos pallo löytyy - säästyy postikulut. Kuulemma joku postimerkin laittanut sai kortin niinkin kaukaa kuin Tanskasta (Suomen postimerkillä..).. Aika hauskaa!   :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ihana leikki, mä haluun tälläisen! Romanttista ja erikoista!

Share this post


Link to post
Share on other sites

onko kellään ollu sellasta leikkiä häissä missä jokainen kirjottaa kortille lupauksen hääparille ja sidotaan palloon ja päästetään ilmaan....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tuollasta en oo kuullu, mut mun siskon häissä oli kirjoitettu 12 lupauslappua, tyyliin "tammikuussa lupaan järjestää puolisolleni romanttisen päivällisen" ja "helmikuussa vien puolisoni laskemaan mäkeä" ja joka kuulle oma. Ne laput laitettiin ilmapallojen sisään ja pallot puhallettiin täyteen.

Kaikki pallot vietiin morsiusparin eteen lattialle, ja heille kerrottiin, että pallojen sisällä on palkintoja, ja pallot pitää rikkoa esim. istumalla päälle. Pari rikkoi pallot ja samalla keräsi lupauslaput ja päätteeksi joutuivat sitten koko hääväen edessä lupaamaan nämä lapuissa olleet asiat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

tässä vieraat kai kirjottaa lupauksen kortteihin ja ilmapallot päästetään ilmaan ne  kortit jotka tippuu ja tulee perille pitäisi sitten toteuttaa,,, :-/

Share this post


Link to post
Share on other sites

LÖYSIN  VIHDOIN SEN NETISTÄ :-X: Hääkortteja taivaalta" on erikoinen ja jännittävä

leikki. Häävieraille jaetaan postikortteja, joihin on

jo valmiiksi kirjoitettu hääparin kotiosoite ja liimattu postimerkki. Korteissa on myös teksti: jos löydät

tämän kortin laita se postiin.

Häävieraita kehotetaan kirjoittamaan korttiin

onnittelu ja jokin lupaus hääparille. Korttien yläreunassa on valmiiksi reikä. Häiden lopuksi häävieraat saavat käydä solmimassa kortin kaasuilmapallon perässä roikkuvaan naruun.

Sitten ilmapallot päästetään lentoon ja jäädään odottamaan montako korttia hääparin

postiluukusta tipahtaa alas. Ne lupaukset, jotka postista saapuvat tulisi sitten toteuttaa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meidän kavereiden häissä oli tuo syksyllä...eivät tosi saaneet yhtään korttia/lappua takaisin, taisi tuuli viedä merelle...ihana ajatus kuitenkin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kiva idea! Mä laittaisin siihen korttiin vielä ehkä sellaisen pyynnön, että lähettäjä kirjottaisi mistä paikkakunnalta on kortin löytänyt ja lähettänyt, se kun ei välttämättä näy postileimasta.

Mutta jos laitatte lapset vapauttamaan palloja, niin kannattaa varata muutamia ekstrapalloja, koska osalta lapsista saattaa päästä poru, kun pääsee taivaalle. Saavat siis noista ekstrapalloista ns. lohdutuspalloja, jos harmittaa toisen pallon taivaalle katoaminen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0