Nippe

Hääjuhlan ohjelma ja aikataulutus

392 posts in this topic

Itse olen suunnitellut noin 60 hengelle ruokailuun aikaa 2 tuntia ja kahvitteluun tunti. Onko riittävästi? Meillä on aikataulussa aika bändille ja ennen sitä olisi tulishow (kahvituksen jälkeen), joten ei olisi mukavaa hoputtaa ihmisiä pihalle kahvipöydästä katsomaan tulishowta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulla on olemassa aika, jolloin saavutaan juhlapaikalle, muuten kaikella on vain järjestys, ei tarkkoja aikoja. Siis voishan niille puolen tunnin aikahaarukan jokaiselle laittaa, esim. "pakettileikki noin kello 17 - 17.30" mutta en pidä tarpeellisena.

14.00 Vihkiminen

14.40 Juhlapaikalle

Onnittelut

Tervetulomalja + vaarini puhe

Ruoka

Kakku (tämän paikka voi vielä muuttua)

Sulhon jonkun sukulaisen puhe

Pakettileikki

Sukuvisa

Häävalssi

Tanssia

Kesken tanssin anopinryöstö :)

Kahvi + herkkubuffetti

Lisää tanssia

Puoleenyöhön mennessä olisi tarkoitus olla juhlapaikka tyhjänä.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meidän hääpäivän aikataulu näyttää kutakuinkin tältä:

klo 10 kampaaja

klo 11.30 morsiuskimpun ja sulhasen vieheen haku + aikataulun sallimissa rajoissa pieni lounas

klo 12 meikki

(klo 12 joku hakee loput kukat ja asettelee ne juhlapaikalla pöytiin)

klo 13 pukeutuminen ja siirtyminen kuvaukseen

klo 13.30 valokuvaus

klo 15 siirtyminen vihki- ja juhlapaikalle 30km

klo 16 vihkiminen

n. klo 16.30 onnittelut ja kättelyt pihapiirissä

n. klo 16.45 tervetulosanat ja maljannosto

klo 17 ruokailu

ruokailun jälkeen isien puheet, vapaasana, seurustelua, valokuvausa ja ohjelmaa

n. klo 20 kakku ja kahvit

booli esille, ohjelmaa ja vapaata seurustelua

n. klo 21 häätanssi

klo 21.15 bändi aloittaa

bändin tauolla kimpun ja sukkanauhan heitto, iltapala esille

pilkku 23.30 ja siirtyminen jatkomökille

Meillä tosiaan on vihkiminen ja hääjuhla samassa paikassa ja lähes kaikki vieraat jäävät myös yöksi hääpaikalle

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mietin, tuleekoohan meille liian kiire ohjelman kanssa.

10.00 kampaus, meikki, pukeutuminen

14.30 tai 15.00 kuvaus

16.45 vihkiminen

17.15 vihkiminen päätyy, vieraat kävelevät juhlapaikalle, jossa kättelyt ja vieraiden valokuvaus

18.00 onnittelumalja, jonka jälkeen ruokailu

n. 20.00 ohjelmaa: morsiamen isän, bestmanin, kaason puheet (max 4 minuuttia/puhe; voidaan joku laittaa myös esim. kahvin yhteyteen), yhteislaulua, tunnelmaa keventävä leikki, valokuvaesitys hääparista, muutama sana paikan historiasta

21.00 häävalssi, tanssia - lapsille toisessa tilassa aarteenmetsästys-leikki

22.00 hääkakun leikkaus, kahvit - kun kaikki ovat saaneet ekan palan kakkua, itämaisen tanssin esitys (10-15 min), illan yllätysleikki (tähän osallistuu viisi pariskuntaa ja tämä yksi häiden tärkeimmistä ohjelanumeroista)

23:00 tanssia

23:45 ilotulitus

00:00 iltapala

00:30 tanssia

01:30 juhlat päättyvät

Minusta olisi niin hauskaa saada tuon tanssiesityksen lisäksi jokin toinenkin 10-15 min show juhliin. Mutta en tiedä, mihin aikaan se sitten olisi... Voi olla, että ohjelmaa tulee liikaa.

Kaikki ajat ovat noin aikoja. Vieraille pitää luitenkin antaa aikaa syödä rauhassa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Me suunnittelemme häitä kesälle 2013. Hääpaikka on jo varattu, ja kyselisinkin, kumpi aika vihkimiselle olisi parempi: klo 12 vai klo 15? Tuohon väliin emme enää saa aikaa haluamastamme kirkosta. Itse ajattelin, että tuo klo 12 on liian aikaisin? Kirkosta hääpaikakkaan siirtymiseen menee 40 min, joten ajattelin, että jos vihkiminen on klo 15, valokuvauksen tulisi olla ennen sitä, ettei juhlan aloitus veny liian pitkälle. Olisin kyllä halunnut, että mieheni näkee minut vasta kirkossa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ohjelmarunkoa ja aikataulutusta yritän väsätä, mutta päänvaivaa aiheuttaa lähinnä se, että kauanko aikaa pitäisi varata ruokailuille?

Laskeskelin, että ruokailu alkaisi n. klo 16.30. Ruoka haetaan pöytäkunnittain buffetpöydästä, lisäksi juomat haetaan toisesta pöydästä (osa saa samalla kertaa, osa hakee erikseen). Olettaisin että useampi käy santsaamassa vielä toisenkin lautasellisen, koska ruokaa on tarkoitus tarjota runsaasti. :) Niin ja vieraita on siis n. 60 hlöä.

Kauanko tuossa menee? Tunti? Enemmän? Vähemmän? Tarkoitus on tähän varata vielä ylimääräinen vartti vessassakäyntejä jne varten ennenkuin seuraava ohjelma alkaa.

Ruuan jälkeen tarjoillaan kahvit (+ kakku + suolaista ja makeaa muutamaa eri lajia), kauankohan tähän tulisi varata aikaa?

Ohjelmarungon hahmottelun perusteella kahvit voisivat olla n. klo 19; onko tämä sopiva väli?

Illalla tarjotaan sitten vielä iltapalaa, mutta se on vasta sitten kun kaikki ohjelma on ohi jne. Eli joskus klo 22-23 aikoihin laitetaan iltapala esille ja se on tarjolla loppuillan.

Niin ja ohjelmaan ei laiteta tarkkoja kellonaikoja (koska ne eivät pitäisi kuitenkaan), mutta koska valokuvaaja lähtee juhlista pois tiettyyn aikaan, täytyy jonkinlaiset suuntaa antavat kellonajat miettiä etukäteen...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niin ja toinen aikakysymys myös; paljonko aikaa 60 vieraan häissä tulisi varata onnitteluihin? Onnittelut siis toteutetaan niin, että ulkona onnitellaan hääpari+vanhemmat ja siitä sitten vieraat siirtyvät sisätiloihin ja etsivät omat paikkansa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ohjelmarunkoa ja aikataulutusta yritän väsätä, mutta päänvaivaa aiheuttaa lähinnä se, että kauanko aikaa pitäisi varata ruokailuille?

Laskeskelin, että ruokailu alkaisi n. klo 16.30. Ruoka haetaan pöytäkunnittain buffetpöydästä, lisäksi juomat haetaan toisesta pöydästä (osa saa samalla kertaa, osa hakee erikseen). Olettaisin että useampi käy santsaamassa vielä toisenkin lautasellisen, koska ruokaa on tarkoitus tarjota runsaasti. :) Niin ja vieraita on siis n. 60 hlöä.

Kauanko tuossa menee? Tunti? Enemmän? Vähemmän? Tarkoitus on tähän varata vielä ylimääräinen vartti vessassakäyntejä jne varten ennenkuin seuraava ohjelma alkaa.

Ruuan jälkeen tarjoillaan kahvit (+ kakku + suolaista ja makeaa muutamaa eri lajia), kauankohan tähän tulisi varata aikaa?

Ohjelmarungon hahmottelun perusteella kahvit voisivat olla n. klo 19; onko tämä sopiva väli?

Illalla tarjotaan sitten vielä iltapalaa, mutta se on vasta sitten kun kaikki ohjelma on ohi jne. Eli joskus klo 22-23 aikoihin laitetaan iltapala esille ja se on tarjolla loppuillan.

Niin ja ohjelmaan ei laiteta tarkkoja kellonaikoja (koska ne eivät pitäisi kuitenkaan), mutta koska valokuvaaja lähtee juhlista pois tiettyyn aikaan, täytyy jonkinlaiset suuntaa antavat kellonajat miettiä etukäteen...

Niin ja toinen aikakysymys myös; paljonko aikaa 60 vieraan häissä tulisi varata onnitteluihin? Onnittelut siis toteutetaan niin, että ulkona onnitellaan hääpari+vanhemmat ja siitä sitten vieraat siirtyvät sisätiloihin ja etsivät omat paikkansa.

Onko teillä vain yksi noutopöytä, vai onko se jaettu alku- ja pääruokaan? Meille sanottiin että niin alku- kuin pääruokaan kannattaa jättää se tunti about aikaa, niin ei tule paniikkikiirettä :)

Jos teillä on yksi noutopöytä, niin luulisin että siihen menee 60 hengeltä n. 1,5 h. meille tulee 80 vierasta ja aikaa on varattu 2 h.

Kahvitteluun meille on varattu tunti. Juhlapaikka sanoi että kestää n. 20-30 min. kerätä pääruoka pois ja saada kahvitarjoilut paikoilleen. Kysyin että riittääkö se n. puol tuntia kahvitteluun ja he sanoivat että riittää varmasti. Musta se on aika tiukka aikataulu, joten laitettiin sen jälkeen ohjelmaksi kaasojen ja bestmanien ohjelmaa. Jos jollakin on kahvittelu vielä kesken sen puolen tunnin pääst, niin saa jatkaa vaikka onkin ohjelmaa :)

Eli kannattaa varata ruokailuun ja kahvitteluun mielestäni aikaväli 16.30-19.00 Toki jos tahdotte aloittaa kahvittelun silloin klo 19.00 niin siihen se n. tunti, puoltoista. Ruokailu loppunee varmaankin 60 hengeltä siinä 18.00-18.30

Meillä onnitteluihin on varattu puolituntia, ja viime häissä joissa olin, oli 100 henkeä ja se kesti sen puolisen tuntia ja että kaikki oli löytäny paikkansa. Meillä ja teillä kestänee siis varmaan sen 20 min. :) Ellei ny jää höpöttää siinä vieraiden kanssa :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

On vaan yksi noutopöytä, eli kaikki ruoka haetaan kerralla.

Ja tosiaan siinä ruuan ja kahvin välissä on tarkoitus olla ohjelmaa (puheet yms), kesto n. 45min-1h.

Eli jos menee 1,5h että ruokailut on ohi, niin ruokailu olisi 16.30-18.00 ja ohjelma alkaisi 18.15 viimeistään? Ja koska ohjelmien kesto on n. tunti, niin kahvitus voisi olla vaikka 19.15-19.45, niin jäisi ennen kahvia aikaa vielä vessareissuihin yms, jos ei ruuan ja ohjelman välissä oisi ehtinyt käydä? Ja siinä jää tosi reilusti aikaa pitopalvelullekin laittaa ruuat pois ja kahvit esille.

Muutenkin pitänee sen verran väljäksi suunnitella toi, että jää ulkoilutaukoja, kun on paljon tupakoitsijoita & jos on lämmin päivä, niin juhlapaikalla tulee varmaan sen verran kuuma, että pitää välillä käydä ulkona "vilvoittelemassa". On se muutenkin hölmöä, jos on tiukka aikataulu ja hirveesti vaan ohjelmaa.

Veikkaan, että meidän vieraat onnittelee aika nopeasti. Ja kun siitä joukosta jo n. 20 hlöä on vanhemmat+kaasot+bestmanit perheineen, niin ne ainakaan tuskin jää kovin paljoa höpöttelemään. ;) Eli ehkä 15-20 min aikaa riittäisi tähän meillä.

Share this post


Link to post
Share on other sites

meillä klo 14.00 vihkiminen, siitä suoraan kuvauksiin ja klo 16.00 alkumaljojen kautta syömään (ja tietenkin onnittelut mutten ole niihin erinäistä aikaa varannut:) ), klo 18.00 ensimmäinen väliaikaohjelma, klo 19.00 kahvitukset ja puheet ja ehkä vielä jotain ohjelmaa esim. sukkanauhan heitot, ja viimeisenä ohjelmistossa on klo 21.00 hääparin tanssi...sen jälkeen ei mitään suunniteltua... Vieraita on noin 55 henkilöä ja tiedän että aikataulut eivät koskaan tule tällaisissä juhlissa pitämään minuutilleen ja olen siitäkin infonnut vieraita että aikataulu on joustava niin tietäävät olla hermoilematta jos tanssi ei alakaan tasan yhdeksältä :girl_haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apua, en saa ohjelmaa millään aikataulutettua niin, että ehtisimme kaiken! Sulhon kanssa on tätä monesti väännetty ja vähän riideltykin. Kertokaa te kokeneemmat, miten tästä selvitään? Meille kutsuttu 140 vierasta, en tiedä vielä, tulevatko kaikki.

16.00-16.30 vihkiminen

16.45 Hääpari lähtee autolla, vieraat kävelevät juhlapaikalle

17.00 Kättelyt alkavat

17.30 Onnittelupuhe ja -malja

17. 45 Ruokailu alkaa

19.30 Valokuvaesitys morsiamesta ja sulhasesta (tämän aikana voi vielä hyvin syödä)

alkaen n. 19.45 Ohjelmasetti:

Puheet (3kpl) ja yhteislaulut,(3kpl) kesto 35 min

Jokin pienimuotoinen leikki

alkaen 20.30-20.45 Häävalssi, tanssia

alkaen 21.00-21.15 Ystävät lausuvat runoja (yht. 15 min)

Tanssiesitys (15 min)

Hauska hääleikki (itse keksitty, kesto max 20 min)

Hääkimpun heitto

alkaen 21.50-22.00 Hääkakun leikkaus

22.40 2. tanssisetti

23.35 akrobaattiesitys

00.00 ilotulitus

00.05 iltapala

00.20 3. tanssisetti

Harmittaa, kun tuo eka tanssisetti on pakko lyhentää 30 minuutin pituiseksi... Ei auta. Pakko nipistää se vartti jostain.

En oikeasti tiedä, mistä karsisi! Tuo akrobaattishow on mielestäni liikaa, mutta sulhanen haluaa sen EHDOTTOMASTI. Tanssia ja runoja ei voi jättää pois, koska ystävät ovat tarjoutuneet ne esittämään. Puheaika on rajattu 4 minuuttiin, mutta jos nyt joku haluaa puhua, ei siitäkään voi karsia, Puhujat (isäni, bestman, kaaso, ystäväni) ovat kaikki hyviä ja hauskoja puhujia, joten tuskin tulee tylsääkään...

Onko ohjelma liian tiivis?

Share this post


Link to post
Share on other sites

No ainoa, mikä todella pisti silmään on tuo viisi minuuttia ilotulituksen ja iltapalan välillä. Ensin ilmoitetaan, että on soveliasta ulostautua katsomaan ohjelmaa, sitten ihmiset valuvat pikkuhiljaa ulos (huom. mattimyöhäisten vessakäynnit ja erityisesti naisten vessan jonot), lopulta kaikki ovat ulkona, mahdollisesti vielä jotain hienosäätöä tulituksen kanssa, riippuen vähän siitä kuka sen laukaisee, esim. onko ammattilaiset vai säädetäänkö itse.)

15 minuuttia on aika pitkä aika runojen lausumiselle, toki riippuen siitä, miten hyvin ne on valmisteltu ja kuinka pitkiä ne ovat ja kuinka monta niitä on. Ja tuleeko mahdollisesti jotain tarinaa välissä, esim. miksi tämä runo on valittu tms. Tässä tapauksessa 15 min saattaa olla jopa turhan lyhyt aika jos runoja on monta.

Tarvitsetteko varmasti puoli tuntia kättelyyn? Mielestäni siitä voisi yrittää nipistää sen 15 minuuttia, koska uskon, että tuossa kohtaa tanssijalka voi vipattaa jo sen verran paljon että ennemminkin antaisin vieraille mahdollisuuden tanssia kuin kätellä.

Tuo kohta "Jokin pienimuotoinen leikki" on semmoinen kohta, mikä myös pisti silmään. Riippuen yleisestä tunnelmasta ja aikataulusta, en uskoisi kenenkään pahastuvan, vaikka siirtyisitte yhteislaulujen jälkeen suoraan tanssiin ja leikkisitte myöhemmin, jos kerkiää. Toisaalta jos tunnelma on vielä hieman alkukankeuksissa, oikea leikki voi toimia hyvänä jäänmurtajana. Liian tarkkaa aikataulua ei kannata tehdä, ettei tule sitten kovaa stressiä siitä, jos ei pysytäkään aikataulussa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulla tuli mieleen se, että kun ohjelmaa on noin paljon ja aikaa rajoitettu määrä, niin jossain vaiheessa voi nousta paniikki kun ei välttämättä aina häissä pysytä siinä aikataulussa... mutta toisaalta jos kaikki ohjelmanumerot on ihan must have, niin sitten vaan juontajan on pakko pitää ruodussa esim. puheenpitäjiä ettei lipsuta aikataulusta :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apua, en saa ohjelmaa millään aikataulutettua niin, että ehtisimme kaiken! Sulhon kanssa on tätä monesti väännetty ja vähän riideltykin. Kertokaa te kokeneemmat, miten tästä selvitään? Meille kutsuttu 140 vierasta, en tiedä vielä, tulevatko kaikki.

16.00-16.30 vihkiminen

16.45 Hääpari lähtee autolla, vieraat kävelevät juhlapaikalle

17.00 Kättelyt alkavat

17.30 Onnittelupuhe ja -malja

17. 45 Ruokailu alkaa

19.30 Valokuvaesitys morsiamesta ja sulhasesta (tämän aikana voi vielä hyvin syödä)

alkaen n. 19.45 Ohjelmasetti:

Puheet (3kpl) ja yhteislaulut,(3kpl) kesto 35 min

Jokin pienimuotoinen leikki

alkaen 20.30-20.45 Häävalssi, tanssia

alkaen 21.00-21.15 Ystävät lausuvat runoja (yht. 15 min)

Tanssiesitys (15 min)

Hauska hääleikki (itse keksitty, kesto max 20 min)

Hääkimpun heitto

alkaen 21.50-22.00 Hääkakun leikkaus

22.40 2. tanssisetti

23.35 akrobaattiesitys

00.00 ilotulitus

00.05 iltapala

00.20 3. tanssisetti

Harmittaa, kun tuo eka tanssisetti on pakko lyhentää 30 minuutin pituiseksi... Ei auta. Pakko nipistää se vartti jostain.

En oikeasti tiedä, mistä karsisi! Tuo akrobaattishow on mielestäni liikaa, mutta sulhanen haluaa sen EHDOTTOMASTI. Tanssia ja runoja ei voi jättää pois, koska ystävät ovat tarjoutuneet ne esittämään. Puheaika on rajattu 4 minuuttiin, mutta jos nyt joku haluaa puhua, ei siitäkään voi karsia, Puhujat (isäni, bestman, kaaso, ystäväni) ovat kaikki hyviä ja hauskoja puhujia, joten tuskin tulee tylsääkään...

Onko ohjelma liian tiivis?

Kyllähän tuo aika tiukalta kuulostaa kun on 140 vierasta mutta en oikein näe mistä voisi pihistää aikaa :/

Älkää ny ainakaan kättelyihin mitään varttia varatko! Se ei vaan tule onnistumaan vartissa :D

Ehkä nuo hääleikit vois ottaa pois? Ihmiset kyllä varmasti viihtyy juhlissa ilman niitäkin kun teillä on noi kaikki akrobaattiesitykset, ilotulitukset ja tanssitkin ohjelmassa. vieraille saattaa tulla sellainen olo että joko taas mennään. Voittehan ottaa ne leikit sitten mukaan jos tulee "tylsiä" hetkiä :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kuinka paljon yksi vieras edes tarvitsee kättelyaikaa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kuinka paljon yksi vieras edes tarvitsee kättelyaikaa?

Plus onnittelumaljan vastaanottaminen, mahdollisen häälahjan vieminen ja oman istumapaikan etsiminen. Muistakaa että vieraat tulevat juhlapaikalle teidän kättelyiden kautta sisälle, eivätkä tiedä istumajärjestystä etukäteen. Ja joillakin saattaa olla vielä pieniä lapsiakin siinä kaitsettavana :) Jos vieraat jo istuvat paikoillaan ja ovat saaneet onnittelumaljat nii sit ehkä menee vartissa, mut muuten... Jos nopeasti tuosta lasket nii 140 ihmistä ku on ja 30 min. aikaa tehdä tuo kaikki, nii yhdelle ihmiselle on varattu vain 30 sekuntia kätellä hääparia (ja vanhempia?) ottaa se malja, viedä lahja, katsoa oma paikka kartasta (mahdollinen ruuhkauma siinä?) ja etsiä vielä se oma paikka. Vartissa vois olla aika kova hulina :girl_haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

susumu, jattaisin leikit suosiolla pois, tai voihan ne sitten ottaa jos aikaa jaakin, mutta mielestani tuossa alkaa olla liikaa ohjelmaa. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

M: ei kun luin väärin.

Hääleikit kaikki mustakin kuitenkin pois. Kolme puhetta, runonlausunta,tanssiesitys, akrobaatit ja vielä ilotulitus on jo aikamoinen ohjelmaähky yhteen iltaan.

Edited by Lainie

Share this post


Link to post
Share on other sites

InLove, oot kyllä oikeessa :-) Mulla ei oikein toimi toi ajanhahmotuskyky... Parempi varmaan tehdä niin kuin Roslin ja Lainiekin ehdottivat eli jättää noi leikit pois.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja itse jättäisin tosta vielä noi yhteislaulut pois. Kun on kuitenkin kulttuurista sisältöä niin runsaasti ja musiikkiakin, niin tarviiko yhteislauluja. Kaikki ei tykkää kuitenkaan laulaa, niin tää ei välttämättä toimi?

Ja jos on useampi ruuanottolinjasto, niin tarviiko ruokailuihin varata 2 h? Meillä vieraita puolet tosta määrästä & yksi ruuanottolinjasto; aikaa varattu tunti.

Ite laittaisin ton valokuvaesityksen ehkä vähän myöhemmäksi. Toi "tämän aikana voi vielä syödä" on vähän huono, koska ekathan on kuitenkin jo syöneet tossa vaiheessa ja menneet vilvoittelemaan ulos tms. Jos ohjelma jatkuu silloin kun viimeiset vielä syö (logiikalla "tämän aikana voi vielä syödä"), niin heiltä jää vessa- ja tupakkatauot kokonaan väliin.

Ihan noin yleisesti, riippuen vessojen määrästä, kannattaa varata reilusti taukoja ohjelman sekaan, koska kukaan ei koko iltaa voi pidättää. ;):D

Ja jos juhlatilassa ei oo mitään aikarajoituksia, niin onko ohjelmaa mahdollista venyttää myöhempään yöhön? Esim. akrobaattiesitys klo 00.15 alkaen ja iltapala vaikka 01.00 alkaen ja sen jälkeen kolmas tanssisetti. Jos kahvit juodaan vasta kymmeneltä, ei puolenyön aikaan vielä ees ole nälkä.

Ja vielä tuli mieleen; kun noi jotkut ohjelmat on noin myöhään, niin onkohan häihin tulossa paljon lapsivieraita? Näähän lähtevät varmaan juhlista ajoissa pois, kun ei lapset jaksa valvoa. Että jos on semmoista must-ohjelmaa, niin kannattaa ajoittaa sen verran alkuun, että kaikki vieraat varmasti on paikalla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totta muuten tuo, että jos viimeiset hakevat kakkuakin vasta joskus 22.30, niin ei niillä vielä puolen yön aikaan ole nälkä. Eli sieltä päästää voisi löysentää.

Muutenkin tuo on liian tiukka, kun 15 minuutissa pitäisi 140 vieraan tulla ilotulituksesta sisään, hakea se iltapala ja vielä ehtiä syömään (ja käydä vessassa ym.) ennen kuin bändi aloittaa, jos haluatte, että ihmiset ovat valmiita tanssimaan, eivät vaan kuuntelemaan paikoiltaan syömisen taustamusiikkina.

M: vai onko tarkoitus, että iltapalaa on pidempään tarjolla ja sitä voi hakea koska vaan tanssin lomassa. Sitten voisi toimia. Mutta ehkä silti laittaisin tosiaan vasta vähän myöhemmin tarjolle, kun noi kakkukahvit on noin myöhään.

Edited by Lainie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Olen saanut hääohjelman rungon tällaiseksi n. 85 hengelle:

16.00 vihkiminen (lyhyt kaava ja kirkolta ajaa 10 minuuttia juhlapaikalle)

17.00 tervetulomaljat

17.30 ruokailu

19.00 puheet

19.30 hääkakun leikkaus ja kahvittelu

20.30 ohjelmaa

21.30 häävalssi

vapaata tanssia ja seurustelua

23.00 iltapala

23.30 ilotulitus

afterpartyt alkaa :)

Meneekö liian tiukalle..?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onkohan kenelläkään kokemuksia häistä, jotka loppuvat jo klo 23? Meillä siis juhlatilan pitää olla tyhjänä klo 23:30 ja aloin nyt murehtimaan sitä, että loppuuko juhlat tavallaan kesken.. :( Tarkoitus olisi kyllä aloittaa vihkiminen jo klo 13 ja tuo tapahtuisi juhlapaikalla, joten aikaa ei siirtymisiin kulu, mutta silti tuo klo 23 tuntuu niin aikaiselta.. Onko kellään samaa tilannetta tai oletteko olleet häissä, jotka ovat loppuneet tuohon aikaan? Meillä häät elokuussa 2013.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kampaus & Meikki 10.30

Pukeutuminen 13.45

Lähtö kirkolle 14.30

Vihkiminen klo 15.00

Kuvaukset kirkon ulkopuolella 15.45 / Häävieraat kyyditään maisemia ihaillen juhlapaikalle (matkaa 50km)

Vastaanotto/Kättelyjono juhlatilalla n.16.30 (riippuen kuvauksesta)

Onnittelumalja 17.00

Ruokailu 17.15

Kahvi & Kakku ja puheet 18.30

Häävalssi 19.00 & Tanssimista -->

Hääleikki 20.00

Dj 21.00-->

Hääleikki & Iltapala n. 22.00

Dj ja armotonta biletystä! 23.00-->

Kimpun heitto & Hääpari poistuu 01.00-->

Ravintola sulkeutuu 03.00.

En tiedä onko tää yhtää realistinen mutta se nähdään :D

Ja joku ihana hakee kimput ja kukkaset ja tuo kirkolle!

Edited by Minnalyn

Share this post


Link to post
Share on other sites

Paljonkohan kannattaa varata kättelyille 100 hengen häissä, jos mukaan ei lasketa onnittelumaljoja ja paikan etsimistä. Ihan siis vain kättely?

Tarkoitus olisi siirtyä vihkimisestä (juhlapaikalla) muutamia metrejä juhlapaikanpihaan ja terassille niin että jokainen saa samalla onnittelumaljan. Kohotamme maljat, jonka jälkeen vieraat siirtyvät kättelyn kautta sisälle (paikkojen etsiminen, photo booth, vieraskirja ja tutustumisohjelmaa) ja me jäämme hetkeksi kuvattavaksi.

Vihkiminen on klo 15 ja kestänee 20-30 min. Kuvaukseen menee korkeintaan tunti. Mihinkähän aikaan olisi järkevää aloittaa ruokailu?

Hankalaa. Päivä alkaa tuntua jotenkin vain niin kovin lyhyelle. Alkaa melkein kaduttaa, etten ottanut sitää vihkijää tunnin aiemmin paikalle...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now