Hyppää sisältöön

Tervetuloa hääfoorumille!

Kirjaudu sisään tai rekisteröidy saadaksesi täydet oikeudet foorumille. Rekisteröidyttyäsi voit osallistua keskusteluihin, saat käyttöösi kuvagalleriat, blogit ja yksityisviestittelymahdollisuuden muiden yhteisön jäsenten kanssa. Tervetuloa mukaan!

Kuva

Hääjuhlan ohjelma ja aikataulutus


  • Kirjaudu vastataksesi
353 vastausta aiheeseen

#1 Nippe

Nippe

    Juniori

  • Jäsen
  • PistePiste
  • 24 Viestit

Lähetetty 08 heinäkuu 2002 - 19:06

Minkälaisen aikataulun olette suunnitelleet hääpäiväksi? Ja rouvat, teidän toteutunut aikataulu olisi kiva saada vinkiksi, kun oma on vielä tekeillä.

#2 Vieras_onnellinen_*

Vieras_onnellinen_*
  • Vieras

Lähetetty 08 heinäkuu 2002 - 21:02

Herätys 8.30
Meikki 11.00
Kampaus 12.30
pukeutuminen 14.30
Lähtö kirkolle 15.20
Vihkiminen 16.00
Kuvaus studiossa 16.30
Onnittelut ja malja 17.30
Ruokailu 18.00
Hääparin kuvaus luonnossa 18.45
Kakun leikkaus ja kahvi 20.00
Häätanssi 21.00
.
.
.

Toivottavasti on hyvä.  ;D

#3 Missukka

Missukka

    Vakkari

  • Jäsen
  • PistePistePiste
  • 106 Viestit

Lähetetty 09 heinäkuu 2002 - 06:42

herätys tosi aikaisin
8.30 Kampaus
11.00 Meikki (näiden välillä pitäis syödä jotain)
Sit pukemaan
13.30 Kuvaus
n. 15.20 Lähtö kirkolle
16.00 Vihkiminen
17.00 Juhlapaikalla (onnittelumaljat)
17.30 Ruoka
20.00 Kahvit
21.00 Häävalssi

#4 Maj

Maj

    Vakkari

  • Jäsen
  • PistePistePiste
  • 899 Viestit
  • Paikkakunta:Lahti

Lähetetty 09 heinäkuu 2002 - 07:31

Herätys aikasin - sikäli mikäli nyt unta edes saan...

klo 9 kampaaja ja meikki (samaan aikaan joku hakee kukat, kuljettaa kakut juhlapaikalle yms.)
klo 12 pukeutuminen + välipala
klo 13-13.45 valokuvaus studiossa, jonka jälkeen otetaan itse tai siis joku kaveri/sukulainen ottaa kuvia puistossa, jos on kaunis ilma
klo 15 vihkiminen
klo 16.00 juhlapaikalla (onnittelumalja)
klo 16.30 ruokailu
ruokailun jälkeen ohjelmaa - puheita yms.
klo 19.30 kakun leikkaus
klo 20.30 kimpun heitto ja juhlat loppuu.
(Meillä ei siis ole tanssia)

#5 miiru

miiru

    Konkari

  • Rouva
  • PistePistePistePiste
  • 1 168 Viestit

Lähetetty 09 heinäkuu 2002 - 07:42

Meidän aikataulu menee jotensakin näin:

10.00 kampaaja ja meikki (mä ja kaaso)

11.00 --> juhlapaikan pöytien järjestely (ilmeisesti vanhempamme ja veljemme)

15.00 vihkiminen

n. 15.30 kuvaus vihkikirkon läheisyydessä ja sen jälkeen seurueena kävely juhlapaikalle

n. 16.00 onnittelumalja (+15-20 min riippuen kuvauksen kestosta, mutta siihen ei ole tarkoitus tuhrata aikaa)

n. 16.30 ruokailu (voi siirtyä alkamaan hieman myöhemmäksikin, kuvauksesta riippuen)

19.30 häävalssi ja ennen sitä on sitten kahvit ja kakku.

n. 21.30 iltapala

01.00 juhlat viimeistään loppu. Me varmaan häippästään siinä puolenyön tietämillä kotia hääyönviettoon ennen matkalle lähtöä  ;).

#6 Hani

Hani

    Vakkari

  • Jäsen
  • PistePistePiste
  • 239 Viestit

Lähetetty 09 heinäkuu 2002 - 07:53

Klo 9.00 Kampaaja
Klo 11.00 Meikki
Klo 12.30 Pukeutuminen
Klo 14 Vihkiminen
Klo 15 Valokuvaus
Klo 16.30 Ruokailu
Klo 19.00 Hääkakku + kahvit
klo 20- häävalssi ja tanssia

#7 Marianne

Marianne

    Konkari

  • Jäsen
  • PistePistePistePiste
  • 1 077 Viestit
  • Paikkakunta:Helsinki

Lähetetty 09 heinäkuu 2002 - 08:13

9.00 juhlapaikan siistiminen
10.00 kampaus ja meikki
12.30 pukeutuminen
13.30 pitää olla viimeistään juhlapaikalla
14.00 vihkiminen juhlapaikalla
15.00 alkuruoka
16.30 pääruoka
18.00 hääkuvien ottaminen pihalla
18.45 kahvitus
19.30 häävalssi
21.00 iltapala
23.30 juhlapaikalta poistuminen

#8 miska

miska

    Vakkari

  • Rouva
  • PistePistePiste
  • 433 Viestit

Lähetetty 09 heinäkuu 2002 - 08:31

Mulla on aamupäivä ihan tyhjää... Mitähän sitä tulee tehtyä sitten, pureskeltua kynsiä varmaan  :-/

12.00 kampaus
13.30 meikki ja pukeutuminen (kampaus , meikki ja pukeutuminen samassa paikassa, josta pääsee kahdessa minuutissa valokuvaan)
14.30-15.30 valokuvaus
16.00 vihkiminen (tapahtuu juhlapaikalla)
16.30 onnittelumaljat ja ruokailu
18.00 ruokailu on jo ohitse, tähän väliin jotain ohjelmaa
19.00 tai 19.30 hääkakku ja kahvi, sopimatta vielä pitopalvelun kanssa
noin tunti kahvin jälkeen häävalssi, ohjelmaa tarpeen mukaan johonkin väliin. Kahvin ja kakun sulattelun jälkeen tuodaan booli paikalle.
n. 21.30 kimpun ja sukkanauhan heitto
tanssit jatkuu...
n. 22.00 tai 22.30 iltapalaa
tanssit jatkuu... bändin lähdettyä siirrytään levyihin ja karaokeen ;)

#9 Morsian2002

Morsian2002

    Vakkari

  • Jäsen
  • PistePistePiste
  • 205 Viestit

Lähetetty 09 heinäkuu 2002 - 14:31

Alustavasti aikataulu näyttää tältä

  7.45 Kampaus & meikki
10.30 Suomenlinnaan
11.00 Juhlapaikka kuntoon (itse häärin paikalla sulhon ja vanhempieni kanssa)
12.30 - 14.00 Valokuvausta Suokissa
(13.00 Pitopalvelu tulee paikalle)
15.00 Kirkko
15.30 "Hurjaa ajelua pitkin Suomenlinnaa", hääväki siirtyy juhlapaikalle kävellen
16.00 Juhlapaikalla onnittelumalja
16.30 Ruokailu
17.30 "Ohjelmaa"
18.30 Hääkakku ja kahvi
19.30 Häävalssi
00.00 Juhlat juhlapaikalla päättyvät ja siirtyminen kaupunkiin jatkoille
Ehkä 00.45 Hääpari vetäytyy viettämään hääyötä


Morsian2002

#10 Vieras_Pantoufle_*

Vieras_Pantoufle_*
  • Vieras

Lähetetty 09 heinäkuu 2002 - 15:21

herätys 9.00
meikki 10.00
kampaus 11.00
vihkiminen 13.00
kuvaus studiossa 13.30
(vieraille paljon ohjelmaa)
Onnittelut ja malja 15.00
Ruokailu 15.30
Ohjelmaa juhlapaikalla 17.00
Kakun leikkaus ja kahvi 18.00
Häävalssi 19.00
Ja bileet jatkuu nuorison voimalla niin kauan kuin jaksetaan... ;D

#11 Teresa

Teresa

    Vakkari

  • Rouva
  • PistePistePiste
  • 198 Viestit
  • Paikkakunta:Espoo

Lähetetty 09 heinäkuu 2002 - 19:13

 9.00 kampaus ja meikki ( pukeutuminen samassa  
                  paikassa)  
14.00 vihkiminen
15.15 onnittelut ja esittelyleikki
16.30 ruokailu
          ohjelmaa
19.15 häävalssi
20.00 hääkakku ja kahvit
21.00 tanssia ja ohjelmaa (esim. kimpun luovutus)
22.30 iltapala

#12 Kathy

Kathy

    Juniori

  • Jäsen
  • PistePiste
  • 37 Viestit
  • Paikkakunta:Lappeenranta

Lähetetty 09 toukokuu 2003 - 19:41

10.00 kampaaja (morsian + kaaso)
11.30-13.30 kosmetologi, meikkaus ja kynnet (morsian + kaaso)
pikainen lounas ja pukeutuminen (!!!)
14-16 valokuvaus studiossa ja luonnossa
16.15 vihkiminen
17.30 ruokailu
19.00 ohjelmaa
19.30 kahvi
20.15 hääkappale
tanssia ja ohjelmaa
22.00 morsiuskimpun ja sukkanauhan heitto

#13 summerbride

summerbride

    Untuvikko

  • Jäsen
  • Piste
  • 11 Viestit

Lähetetty 14 toukokuu 2003 - 08:57

Meillä näin

10.00 morsian ja kaasot meikkiin ja kampaukseen
13.00 morsian ja kaasot lauttaan
14.00 morsian ja kaasot kirkolle pukeutumaan
15.00 vihkiminen
15.30 yhteiskuva kirkon pihalla
16.00 onnittelut alkaa
16.45 ruokailu alkaa
18.00 hääpari poistuu kuvaan
19.30 hääkakku
20.30 häävalssi

Miten hitsissä tota sais viilattua niin että tanssit alkais aikasemmin??

Ja vieraita on kutsuttuna 90.

#14 Ailiina

Ailiina

    Vakkari

  • Jäsen
  • PistePistePiste
  • 162 Viestit

Lähetetty 14 toukokuu 2003 - 11:11

Miten hitsissä tota sais viilattua niin että tanssit alkais aikasemmin??

Kannattaisi tanssia häävalssi heti ruoan jälkeen. Hääpari voi lähteä sen jälkeen kuvaukseen ja vieraat saavat tanssia sillä aikaa kun olette poissa. Näin vieraiden aika ei käy pitkäksi.

#15 hemppu

hemppu

    Vakkari

  • Jäsen
  • PistePistePiste
  • 319 Viestit
  • Paikkakunta:Oulu

Lähetetty 14 toukokuu 2003 - 12:20

Meillä kutakuinkin näin:

06.15 Herätys
07.00 Juhlapaikalle tavaraa viemään
09.00 Kaaso, morsiusneito ja mie kampaukseen
11.30 Sama poppoo meikkiin
13.00 Kuvaus
15.00 Kirkko
16.00 Juhlapaikalle
16.15-18.30  Ruokailu ja ohjelmaa
19.00 Kahvit
20.00 Häätanssi
20-00 Tanssia ja vapaata ohjelmaa/seurustelua


Missään vaiheessa ei tullut kiire mihinkään ja kaikki sujui muutenkin hyvin, ei turhaa luppoaikaa muttei tulta hännän allakaan ;)

Vieraita meillä oli n. 80 ja pöytä oli seisova!  ;D

#16 Picasso

Picasso

    Juniori

  • Jäsen
  • PistePiste
  • 84 Viestit
  • Paikkakunta:Vantaa

Lähetetty 15 toukokuu 2003 - 12:50

Klo 9.00 Kampaaja
Klo 11.00 Meikki
Klo 12.30 Pukeutuminen
Klo 14 Vihkiminen
Klo 15 Valokuvaus
Klo 16.30 Ruokailu
Klo 19.00 Hääkakku + kahvit
klo 20- häävalssi ja tanssia


Samalla aikataululla mennään 17.5.03!

#17 Vieras_Pupu-PP_*

Vieras_Pupu-PP_*
  • Vieras

Lähetetty 16 toukokuu 2003 - 08:42

Hei!
Voisiko jokainen lisätä kuinka monta vierasta = syöjää on bileissä mukana. Vieraiden lukumäärän tietäminen helpottaisi oman aikatauluarvion tekemistä, koska onhan eri asia kuinka kauan menee onnitteluissa ja ruokailussa 40 tai 150 henkilöltä. Ja sitten vielä jotta onko kyseessä noutopöytä vai pöytiin tarjoilu.
Kiitos iso  :-X
/ppp

#18 Mei

Mei

    Juniori

  • Jäsen
  • PistePiste
  • 59 Viestit
  • Paikkakunta:Helsinki

Lähetetty 22 toukokuu 2003 - 18:22

Meillä on vihkiminen jo klo 12.00! ( muita aikoja sille päivälle ei ollut enää vapaana  :( ) Kello 15.00 ois kyllä ollut ihanteellinen. Toivottavasti saadaan päivän kulku kuitenkin rakennettua niin ettei kukaan pitkästy. Siirrytään kirkosta suoraan juhlapaikalle, ja sekin on ihan vieressä. Olisko jollain joitain hyviä vinkkejä tällaisen päivän ohjelman suunnitteluun? Juhlapaikalla saa olla klo: 01.00 asti, joten jatkot pidetään siellä.

#19 brotsku

brotsku

    Vakkari

  • Rouva
  • PistePistePiste
  • 766 Viestit
  • Paikkakunta:Helsinki

Lähetetty 30 toukokuu 2003 - 14:05

Tuntui olevan aika pitkiä välejä ruokailun ja kakun välissä. Miksi? Joku näytti tanssivan valssinkin siinä välissä. Eikös se kakku ole vähän niin kuin jälkiruoka pääruoalle?  ???

Me syödään kakku aika pian ruokailun jälkeen. Jotain puheita ja mun polttareissa laulama järkyttävä cd soitetaan siinä välissä. (Laulutaito aivan surkea...) ;D

Enkä mä halua mitenkään teilata teidän ohjelmia, mua vain rupesi kauhistuttamaan, että tehdäänkö me jotain väärin... ::)

#20 Jellye

Jellye

    Juniori

  • Jäsen
  • PistePiste
  • 47 Viestit

Lähetetty 30 toukokuu 2003 - 15:30

Edelliselle:

Meillä ainakin taitaa tulla jotain ohjelmaa siihen ruoan ja kakun väliin, ja sillä aikaa emännät korjaavat ruoat pois ja kahvien kattauskin vie aikaa. Siinä on hyvä hetki jaloitella ja jutustella ennen kuin taas asetutaan pöytään. Näin minä ajattelisin..

Omasta aikataulusta ei ole vielä tietoa mutta vihkiminen on klo 14 ja siitä sitten siirrytään aika kauas juhlimaan (n. 20 kilsaa) joten syömään päästään varmaan noin klo 16, heti onnitteluiden jälkeen. Siitä sitten ohjelmaa ja kakkuja ja valssia ja kuvausta ja boolia.

Aamun aikataulusta ei ole tosiaan vielä tietoa, hiukan jännittää. Mutta kai se siitä!