Jump to content
Naimisiin.info

Hääjuhlan ohjelma ja aikataulutus


Nippe

Recommended Posts

Jotenkiinsa näin:

9 maissa herätys

10-12 laittautumista

ja kukkien hakeminen

12 harjoitukset

13 pukeutuminen ja odottelu

14 vihkiminen

Sittenpä ei tarkkoja aikoja tiiäkään kun riippuu siitä kuinka kauan vihkiminen kestää mutta sitten tapahtuu tässä järjestyksessä kuitenkin asiat:

*vieraat siirtyy juhlapaikalle ja me räpsästään kirkolla parit fotot ja painutaan perässä

*tervetuliaismalja pihalla tai aulassa säästä riippuen

*pieni pissa-, rööki-, paikkojen etsimis-, tms. tauko jonka aikana me otetaan pari valokuvaa juhlapaikan pihalla

*ruokailu

*puheet jos niitä joku on valmistanut ja haluaa pitää

*kakkukahvit

*jotain ohjelmaa ulkona sillä aikaa kun roudataan buffetit pois ja bändikamat tilalle

*bändi soittaa ja jorataan, booli ja oluet varmaan ilmestyy tarjolle

*jotain ohjelmaa ulkona, kenties kimpun heitto ellei se sit tunnu paremmalta ottaa myöhemmin

*bändi soittaa taas

*jotain hengailua ja toinenkin bändi kenties soittaa ja yöpalana grillimakkaraa jossain vaiheessa

*bileet jatkuu niin kauan kuin jaksetaan

Ohjelmasta en tiedä mitään etukäteen vaan sitä ohjelmaa tulee jos kaaso ja bestman jotain haluaa järjestää. Lisäksi pihalla tulee olemaan mölkky halukkaille pelaajille ja sauna on myös illalla lämmin halukkaille saunojille. Ruokailun jälkeen ei ole niinkään väliä mitä tapahtuu ja missä järjestyksessä kunhan kaikilla vaan on lystiä!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 391
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Meillä alustava aikataulu olisi tälläinen:

Klo 9.00 Kampaaja

Tässä välissä varmaan jotain pientä lounaan tapaista

Klo 12.00 Meikkaus

Klo 13.30 Pukeutuminen

Klo 14.15 Valokuvaus (miljöö kuvaus juhlapaikalla.)

Klo 16.00 Vihkiminen

Tässä välissä vieraat siirtyvät 5min. matkan juhlapaikalle ja meistä otetaan vielä muutama kuva kirkon ympäristössä.

Klo 17.00 Onnittelumaljat

Klo 17.15 Ruokailu

Tässä välissä jotain ohjelmaa

Klo. 19.30 Hääkakun leikkaus

Klo 20.30 Häätanssi

Tämän jälkeen tanssia

Klo 22.00 Hääkimpun heitto

Tanssia klo 24 saakka jolloin juhlat päättyvät

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Hei!

Ohjelmaa suunnitellessa tuli vähän ongelmia arvioida kestoja.. En halua, että on kiire tai että joudutaan odottelemaan. Miten kauan siis kestää noin sadan hengen onnittelu-kättelyt? Miten paljon kannattaa varata ruokailuun, riittääkö esimerkiksi noin kaksi tuntia? :-?

Link to comment
Share on other sites

Tässä olisi ensimmäinen hahmotelma aikataulusta

8.00 Herätys oman kullan kainalosta, aamupalaa

9.00 VPKn talon koristelua porukalla

11.00 Kampaus + meikki

13.30 Plazaan pukeutumaan

14.00 Lounas + chillausta

15.30-16.30 valokuvaus

17.00 Vihkiminen

17.30 Poistuminen riisisateessa Limoon ja sitten kurvaillaan juhlapaikalle

18.00 Vieraiden vastaanotto, onnittelut

18.30 Tervetulopuhe + toast

19.00 Ruokailu, pianomusiikkia taustalla

20.00 Isän puhe

20.10 Kakun leikkaus

20.30 Häätanssi, bändin eka setti alkaa (baari aukeaa)

21.15 Kaason puhe + joku ylläri leikki luvassa

21.30 Bändin toka setti

22.15 Hääkimpun ja sukkanauhan heitto

22.30 Bändin vika setti

23.15 Juhlinta jatkuu, hääpari poistuu vähin äänin hääyön viettoon.. Musiikkia CDltä

01.00 Juhlapaikka tyhjä

Link to comment
Share on other sites

:)Taitaa mennä tuo aikataulu jokseenkin näin.

herätys klo-6.00

Suihku ja aamupala

Kampaaja ja meikiin mennään kaason kanssa klo.7.30 ja sanoivat,että valmiina oltais viimeistään 10.45

Siitä sitten kipin kapin hotellille pukeutumaan ja auto tulee hakemaan 11.45 kirkolle,joka 23km päässä.

Siinnä sitä aikaa olis viellä hieman kulutettavaksi,koska kirkolla pitää olla viimeistään klo.12.45.Vihkiminen klo.13.00

;D

Vihkimisen jälkeen räpsitään kirkon edessä hieman kuvia ja siirrytään juhlapaikalle...kävelyä noin.3minuuttia.No autoohan me tietysti mennään...saattaapi olla ettei ihan suoraan...juhlapaikalle mennä :-X

Julapaikalla kuitenkin onnittelumaljat ja kättelyt klo.14 ja sen jälkeen alotetaan ruokailu,johon varattu aikaa klo.16 asti.

Hääkakku ja kafeet klo.17 ja valssataan klo.18

Klo.19.00 viellä huikopalaa ja tanssia klo.21.00.

Siiten hotelille ja jatketaan iltaa viellä yökerhon puolella,jos uni ei yllätä ennen  sitä ;D :-X

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Herätys aikasin

9.00 kampaaja, jonka jälkeen otan viereisestä kukkakaupasta kukat mukaan ja suikkaan juhlapaikalle

viim. 12.00 juhlapaikalla, jossa meikki ja pukeutuminen (ja ruokaa)

15.00 vihkiminen ja onnittelumaljat

16.00 (onnittelujen jälkeen, eli suunnilleen noihin aikoihin) ruoka

potretit kun ollaan syöty (ja vieraat vielä syö)

19.30 kakun leikkaus

20.00 bändi alkaa soittaan, häävalssi tietysti ekaks

sitten jossain vaiheessa iltapala ja ohjelmaa on kans, siitä me ei tiedetä mitään, mutta sopiviin väleihin kaasot ja bestman ne varmaan osaa sijoittaa

Link to comment
Share on other sites

Tässä viime lauantaina toteutunut aikataulu (vieraita 120):

08:00 Kampaajalle kaason kanssa

11:00 Meikkiin

12:30 Kuvaamo

14:15 lähdettiin ajeleen kirkkoon

15:00 vihkiminen  :-X

16:00 onnittelut juhlapaikalla

16:15 ruokailu

17:30 puheet (4 puhetta pidettiin) ja häätrivia

18:30 kakkukaffit

19:15 häävalssi

21:45 hääkimpun ja sukkanauhan heitto

22:00 iltapala

Sitten puolenyön aikoihin lähdettiin jatkopaikkaan josta kahden maissa poistuttiin miehen kanssa hääsviittiin saunomaan. Puoli neljältä vasta mentiin nukkumaan ja aamulla oli molemmilla aikamoinen jysäri  ;) Mutta täydellinen päivä oli!  :-X Saatiinkin paljon kehuja tuosta aikataulusta. Kuulemma oli erittäin toimiva ja homma eteni hyvään tahtiin. Tähän varmaan auttoi myös se että viinakset olivat alusta asti esillä eikä viinatarjoilussa pidetty taukoja ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

alustavaa aikataulua on suunniteltu, mutta mitä tahansahan voi vielä tapahtua..

Juhlaan saapuu n.75 vierasta.

Herätys 6.30 :o (en jaksa...!)

Meikki 7.15 (kaasolla 8.15)

Kammattavaks heti kun meikistä pääsee, eli n. 8.15 (kaasolla 9.15)

(Kaaso syöksyy miun kampauspaikalle heti oman kampaajansa jälkeen)

Pukeutuminen kampauksen teon aikana/jälkeen (kaveri tekee kampauksen kotonaan)

Kuvaus 11.00

Vihkiminen 12.00

Juhlapaikalla n.13.15 (kirkosta sinne matkaa n. 23km)

Onnittelut n. 13.30 (että kaikki kerkeävät paikalle)

Ruoka 14.15/14.30-16/16.30 (saa nähä miten buffa toimii)

Kahvi 17/17.30-18.30/19

Ohjelmaa on jossain välissä(varmistuu myöhemmin), mutta valssi jätetään tanssimatta.  

Periaatteena kummiskin se, ettei juhlapaikalla aikataulutus ois liian tiukka ja vieraat ehtis rupatella keskemään ja syödä rauhassa. Lopetusaikaa ei ole, koska juhlat on sulkin vanhempien kotona, eli he voivat parhaaksi katsomassaan ajankohdassa heittää vieraat pihalle.. ;D

Me ei varmaan edes mennä jatkoille vaan suoraan kotia nukkumaan.

muoks. kirotusvihreitä

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Tässä ihan alustava aikataulu:

7:00 Herätys, suihku ja aamupala

8:00 Kampaaja ja meikkaus ja pukeutuminen

11:00 Valokuvaus luonnossa

14:00 Vihkiminen

15:00 Tervetulomalja, ehkä joku esittelyleikki, ehkä kaason puhe

15:30 ruokailu

morsiamen isän puhe, musiikkiesityksiä

17:30 kakku ja kahvit

19:00 häävalssi, tanssimista, bändi

alkoholitarjoilua ja hauskan pitoa

24:00 jatkot ravintolassa, kuljetus takseilla

02:00 hotelliin yöksi

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest pikkaraiset

Meillä ei ollut mitään aikataulua ja olen siihen asiaan tosi tyytyväinen. Mentiin vieraiden mukaan. Juhlista tuli rennot kun ei tarvinnut kelloa tuijottaa. Vihkiminen oli yhdeltä. Sen muistan että hääkimpun heitto oli noin kello 20.00. Häävalssi oli noin kello 19.00. Ruokailuun ja kahviin oli hyvä jättää kunnolla aikaa.

Link to comment
Share on other sites

Herätys joskus klo 09, pikainen suihku (ei enää hiustenpesua, parturin toivomus) ja aamupala huiviin.

Klo 10 meikki & kampaus, paikan päällä jotain evästä

Sitten kun on meikki ja kampaus valmis, niin valokuvaamoon pukeutumaan noin klo 13 maissa, ja klo 13.30 valokuvaus, riippuen säästä onko ulkona vai ainoastaan sisällä.

Sen jälkeen kirkon sakastiin napottamaan siinä 14.30 maissa, hermoilua :D

Klo 15 vihkiminen

ja sitten ohjelma, joka ei ole vielä päätetty tarkasti. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Meillä ensi kesän häihin jo suunniteltu aikataulu:

15.00 kirkko

n. 16.00 onnittelumaljat juhlapaikalla

16.30 ruokailu

17.00 hääpari kuvassa hääpaikan pihalla tai sisällä

Tämän enempää ei oo vielä suunnitelmia. Kampaaja ja meikki tyätyis varata jonneki aamuun. Iltaohjelmaakaan ei oo vielä sen kummemmin mietitty. Mutta pääasia, että on kirkko + juhlapaikka + kuvaus jo varattuna.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Meillä häät vasta noin vuoden päästä, mutta alustavasti ollaan mietitty jo aikataulua. Tuli nyt vaan yksi mutta matkaan, kun ei saatu kirkkoa haluamallemme kohtaa. Vihkiminen nyt vasta 16.00 ja arveluttaa, että onko tämä liian myöhäinen ajankohta. Vieraita on tulossa n. 120. Kertokaa kokemuksia, kuinka pitkään menee aikaa onnitteluihin ja ruokailuun. Onko mitenkään mahdollista päästä aloittamaan häävalssi jo 20.30. Pitopalvelu haluaa ruuan ja kahvien väliin tunnin tauon, jolloin tarkoitus olla jotain ohjelmaa.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Tällainen oli meidän ohjelmalehtisiin laittamamme aikataulu: (Vieraita n. 70, kirkosta vihkipaikalle n. 25km)

Vihkiminen klo 15.30

Onnittelut ja maljan nosto

Morsiamen isän tervetuliaissanat

     Bestmanin puhe

Ruokailu n.17–19

Sulhasen isän puhe

Ohjelmaa

Hääkakun leikkuu ja kahvi n.20.00

Kaason puhe

Häävalssi n.21.00

Tanssia

Yöpalaa tarjoillaan n. 22.30 alkaen

Illan viimeinen valssi 00.30

Suurin piirtein näin se toteutui:

Vihkiminen klo 15.30

Onnittelut ja maljan nosto 16.50-17.10

Morsiamen isän tervetuliaissanat & Bestmanin puhe 17.10-17.20

Ruokailu n.17.20-19.00

Sulhasen isän puhe 19.00-19.10

Ohjelmaa 19.10-20.00 (sisälsi kaksi lauluesitystä ja 4 pientä leikkiä)

Hääkakun leikkuu ja kahvi n.20.00-21.00

Kaason puhe 21.00-21.05

Häävalssi n.21.05

Tanssia

Yöpalaa tarjoillaan n. 22.30 alkaen

Morsiuspari poistui (samalla kimpun ja sukkanauhan heitto) n.23.30

Illan viimeinen valssi 00.30

Link to comment
Share on other sites

Nyt alkaa jo alustava aikataulu olla tiedossa:

Herätys viimeistään yhdeksältä, jotta ehdimme hotelliaamiaiselle. :-)

Kukkien noutaminen yhdentoista paikkeilla.

Kampaukseen ja meikkiin kahdeltatoista.

Hotellille välipalalle ja pukeutumaan kahdelta.

Vihkiminen maistraatissa kello 15.30.

Siirtyminen juhlapaikalle neljän jälkeen, pöytien koristelu.

Vihkikuvat ja perhekuvat juhlapaikalla viidestä eteenpäin.

Vieraat saapuvat kuudelta.

Illallinen kello 18.30 - 21.00.

Häävalssi yhdeksältä, sen jälkeen tanssia ja vapaamuotoista seurustelua.

Vieraat ja me poistumme juhlapaikalta kahteentoista tai yhteen mennessä.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Onko kellään vihkiminen klo. 17.00? Meneekö liian myöhälle?? Kirkkoa ei saada aikaisemmin. :-[ Kyseessä on kyllä heinäkuun alku, joten eikös valoa riitä?

Kaikilla ketjussa tuntui tuo vihkiminen olevan kuitenkin klo.12-16 välillä. Olisin itsekin halunnut klo.15, mutta meitä matti myöhäsiä rangaistaan. :-/

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

En löytänyt tällaista aihetta vielä varsinaisesti mistään. Eli haluaisin kuulla tarkkoja (niin tarkkoja kuin ne itse kullakin ovat) ohjelmia ja aikatauluja muiden häistä. Eli mihin aikaan juhla alkaa, mitä sen aikana tehdään ja mihin aikaan suunnilleen. Että tietäisi sitten vähän, kuinka paljon aikaa mihinkin asiaan (ruokailu, kahvi, puheet, leikit...) varaisi.

Link to comment
Share on other sites

Meillä on ajateltu tälläistä aikataulutusta.

15.00 Vihkiminen lyhyen kaavan mukaan

16.00 Hääpari saapuu juhlapaikkalle sekä onnittelujono

16.30 Onnittelumaljat ja tervetuliais-puhe

17.00 Ruoka ja morsiammen sekä sulhasen isän puheet

19.00 Kakku ja kahvi

20.00 Häävalssi

21.00 Hääparin kiitospuhe

22.00 Hääpari poistuu viettämään hääyötä

22.30 Iltapala tarjoilu

00.30 Viimeiset vieraat ulos

01.00 Juhlapaikka viimeistään tyhjä vieraista sekä tavaroista

Link to comment
Share on other sites

Onko kellään vihkiminen klo. 17.00? Meneekö liian myöhälle?? Kirkkoa ei saada aikaisemmin. :-[ Kyseessä on kyllä heinäkuun alku, joten eikös valoa riitä?

Kaikilla ketjussa tuntui tuo vihkiminen olevan kuitenkin klo.12-16 välillä. Olisin itsekin halunnut klo.15, mutta meitä matti myöhäsiä rangaistaan. :-/

Meillä on elokuun lopussa vihkiminen klo 17. Kyseessä vieläpä morsiusmessu, joka kestää noin tunnin. Halusimme nimenomaan iltajuhlan.

Link to comment
Share on other sites

klo 17.00 Vihkiminen

klo 18.00 Juhlapaikalle jossa kättely ja morsiamen äidin tervetulopuhe ja maljat

klo 19.00 Ruokailu

klo 20.30 Kakkukahvit

klo 21.30 Valssi, leikit ja pelit

klo 22.30 Bändi kehiin ja rakkauspileet

klo 01.00 Hääpari lähtee, mutta jos erityisen kivaa niin hääpari juhlii vaikka läpi yön!

Alustava ja todella (vielä) epävarma aikataulutus.

Link to comment
Share on other sites

Me alustavasti olemme ajatelleet seuraavaa aikataulutusta: (joka todennakoisesti viela muutuu...)

08.00 Kampaaja & Meikkaaja saapuvat hotellille

11.40 Siirtyminen kirkkoon

12.00 Vihkiminen Brittikaavan mukaan

13.00 Kuvien ottoa kirkon pihalla & siirtyminen haapaikalle

13.30 Hääpari saapuu juhlapaikkalle, valokuvaus juhlapaikalla

jonka jalkeen onnittelujono

15.00 Onnittelumaljat ja tervetuliais-puhe

15.10 Ruoka ja puheet

17.00 Kakku ja kahvi

18.00 Iltavastaanotto alkaa

19.00 Hää"valssi" seka ilta alkaa DJ johdolla

21.00 Iltapala tarjoilu

23.00 Sukkanauhan ja kimpun heitto

24.00 Haapari lahtee tuhkimohetkella haayotaan viettamaan

00.30 Baari menee kiinni, jatkot haaparin omalla asunnolla himobailaajille (asunto hotellilta vain 5 min kavelymatkan paassa)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...