Jump to content
Naimisiin.info

Hääjuhlan ohjelma ja aikataulutus


Nippe

Recommended Posts

Tässä meidän alustavaa aikatualua. Vihkimisen jälkeen olevat ajat ovat vain noin aikoja, eikä niitä ole tarkoitus laittaa ohjelmalehtisiin näkyviin.

Klo 9                         Morsiamen kampaaja

Klo 10            Sulhasen parturi

Klo 11            Morsiamen meikki, kaason kampaaja

Klo 12 – 12.15      Sulhasen puuterointi

Klo 14            vihkiminen

Klo 15.30            onnittelut

Klo 16            ruokailu

Klo 17.45            ohjelmaa (valokuvavartti + muuta ohjelmaa)

klo 19            hääkakku + puheita

           "baari" aukeaa

klo 20            häävalssi ja tanssia

           ohjelmaa

           tanssia

klo 22            morsiuskimpun ja sukkanauhan heitto

           tanssit jatkuu

klo 22            iltapala

klo 1.30            morsiuspari poistuu

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 391
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Meidän alustava aikataulu

klo 8.00 meikkaus ja kampaus

klo 12.00 valokuvaus

klo 14.00 vihkiminen

klo 14.45- 15.00 siirtyminen juhlapaikalle

klo 15.15 alkaa ohjelma

emme laita muita aikoja kun aikataulua ei lyödä lukkoon, koska se muuttuu ja menee joustavasti humun mukana. Kaasot ja Bestmanit tietävät kulun ja ilmoittavat sitten mitä seuraavaksi. Stressi tulee jos pitää katsoa kelloa ja kellon tarkasti mennä.

Link to comment
Share on other sites

Meillä alustavasti sovittu

8.00 Kampaus ja meikki (samasta paikasta, on jo varattu)

10-11 Syömistä ja pukeutuminen

11.15 Kuvaus (ei vielä varattu, toiv. saadaan tuohon aikaan  :-?)

12.40 Kirkolle

13.00 Vihkiminen

13.30 Juhlapaikalle päin (ajomatka n.45min)

14.30 Onnittelumaljat

jne.. :)

Juhlat loppuvat ajoissa, kun ei ruokaa tarjoilla eivät vieraatkaan jaksa olla pitkään. Eli varmaan 19 aikaan pois ??

Kampauksesta/meikistä ei pitkä ajomatka pukeutumiseen (tapahtuu kirkon vieressä kaason luona).

Link to comment
Share on other sites

Kun luin noita ensimmäisiä niin mietin että jos 8.30 pitää herätä 16.00 vihkimiseen niin mites kun vihkiminen on kello 12  :o  No ajattelin kuitenkin herätä 8.00, käydä suihkussa ja olla kampaajalla 9.00, hiukset ja meikki valmiiksi ja sitten siviileissä kirkolle jossa pukeutuminen (en edes tiedä vielä voiko siellä pukeutua mutta ajansäästö on kaiken a ja o). Vihkiminen kello 12.03 (aina pitää olla vähän jännitystä  ;D). Me mennään juhlapaikalle kun vieraat on asemissa ja sitten alkumaljat ja ruokailu, sitten sopivassa välissä (kun muut paitsi me, kaasot ja kuvaaja syö) kuvaus meistä kahdesta (virallinen kuva ulkona), sitten sukulaiset valuu pihalle ja kuvataan lisää, sitten mennään sisään ja tanssitaan ja pidetään (toivottavasti  ;)) hauskaa. Ei varmaan mene edes tossa järjestyksessä (paitsi aamu) mutta ainahan sitä saa haaveilla  :-X

Link to comment
Share on other sites

Meillä alustava aikataulu on tälläinen:

7.30    Herätys

8.30    Kampaaja

10.00  Meikki

11.00  Lounas

13.00  Pukeutuminen

14.00  Vihkiminen

14.30  Valokuvaus

15.30  Hääjuhla alkaa

Tosta eteenpäin ei olla tarkemmin suunniteltu hääjuhlan kulkua, kun aikataulu ei kuitenkaan pidä, eikä haluta mitään tarkkaa aikataulua tehdäkään, et fiilis säilyy rentona.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

"Eli meillä vihkiminen olisi vasta 17.15, onko ihan liian myöhä?"

Ei todellakaan ole liian myöhään! Olen ollut häissä, jotka alkoivat samoihin aikoihin ja todella hyvin toimi. Jos oletetaan että suuri osa vieraista lähtee noin puolilta öin niin juhlimiseen jää silti yli kuusi tuntia, mikä on enemmän kuin tarpeeksi.

Alkavathan kaikki iltapukujuhlat ja päivällisetkin aikaisintaan kuuden maissa, eli iltajuhlat ovat oikein hyvät!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Tuuls22

hmmm...tää on sitten alustava :)

9:00 aamupala

10:00 vihki/juhlapaikalle

tässä välissä kampaus siskon toimesta ja meikkaus ite, ehkä joku power patukka :)

12:30/13:00 vihkiminen

13:30/14:00 ruokailu

ruokailun aikana viralliset kuvat muiden vielä syödessä

mahdollisesti myös power point esitys

16:00 kakkutarjoilu

17:00 mahdolliset kimpun ja sukkanauhan heitot

18:00 juhla päättyy

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Meilläkin aamuaikataulu alkaa olla kasassa, mutta itse hääjuhlaaikataulutus vielä suunnitelman alla..Tässä siis jotain alustavaa:

9.30 meikki & kampaus & sulhasen siistiminen

14.00 valokuvaus

16.00 vihkiminen

16.45 juhlapaikalla..onnittelumaljat jne..

Toivottavasti tästä eteenpäinkin saadaan aikataulutus suurinpiirtein tehtyä.. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Meillä suurinpiirtein näin:

7.30 HERÄTYS

9.00 KAMPAAJA

11.00 MEIKKI

13.00 KUKKIEN HAKU

13.30 VALOKUVAUS

14.30 VIHKIMINEN

15.30 ALKUMALJA JA ONNITTELUT

16.00 RUOKA

17.00 OHJELMAA

17.30 HÄÄKAKUN LEIKKAUS JA KAHVI

18.30 HÄÄVALSSI

20.00 OHJELMAA

21.00 HÄÄKIMPUN JA SUKKANAUHAN HEITTO

21.30 ILTAPALA

22.00 MUSIIKKIA JA VAPAATA SEURUSTELUA

TULI MIELEEN, ETTÄ MISSÄ VAIHEESSA PITÄISI PUHEET PITÄÄ? ONKO PUHEENPIDOLLE JOTAIN "VIRALLISTA" AJANKOHTTAA ESIM ENNEN HÄÄVALSSIA??? :-?

Link to comment
Share on other sites

Tämän hetkinen suunnitelma:

Klo 11.00 - 15.00 Kampaus ja meikki morsiamelle ja kaasolle ja hiusten laitto sulhaselle ja bestmanille

Klo 15.00 - 15.30 Syöminen, pukeutuminen ja viimeisten asioiden hoito (jos sellaisia on)

Klo 15.30 - 16.30 Kuvaus studiolla

Klo 17.00 Vihkiminen juhlapaikalla

Klo 17.15 - 17.30 Onnittelu ja alkuohjelmaa

Klo 17.30 - 18.30 Kuvausta

Klo 18.30 alkaa ruokailu

Klo 19.00 - 20.00 Hääpari lähtee kuvattavaksi luontoon, muut syövät ja ohjelmaa on luvassa ruokailun loppuajalle

Klo 20.30 Ruokailu päättyy ja ohjelmaa

Klo 20.30 - 21.00 Hääkakun leikkaus ja kahvi ja ohjelmaa (musiikkiesityksiä)

Klo 21.00 - 21.30 Ohjelmaa

Klo 21.30 Häätanssi ja muita tansseja

Juhlat jatkuvat miten parhaiten nähdään joko tanssimalla, ohjelmalla tai vapaalla seurustelulla

Vihkimisen jälkeen ajat ovat noin aikoja ja varaudutaan siihen, että tulee lisäohjelmaa yhtäkkiä tai jotain jätetään välistä.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

7.00 Ylös ja sulholle pekoni aamiainen

8.00 Viime hetken valmisteluita

11.00 Meikki ja kampaus

13.30 Pukeutumaan

14.30 Kirkkoa kohti

15.00 Vihkiminen

16.00 Kättelyt ja maljat

16.45 Ruokailu

18.30 Kakku ja kahvit + boolit kehiin

20.00 Häävalssi + tanssia

00.00 Jatkojen jatkot alkaa (sauna ja yöruokaa grilli kodalla)

Link to comment
Share on other sites

9:00 kampaaja, mun ja kaason

11:00 meikki, mun ja kaason

12:30 lounas

13:00 pukeminen

15:00 vihkiminen

16:00 onnittelut

16:30 ruokailu

17:30 miljöökuvat ja valokuvaustauko

18:30 kahvi ja hääkakun leikkaus

20:00 häävalssi ja tanssi alkaa

22:00 yöpalaa

23:00 karaokea ja juhlat jatkuvat aamuun...

Link to comment
Share on other sites

Tässäpä meidän aikataulu. Missään vaiheessa ei tullut kiire, vaan kaikki meni aivan nappiin!

Klo 7- Herätys, aamiainen ja kaunistautuminen

Klo 10 Kaaso meille

Klo 11 Lähtö valokuvaukseen kaason kyydissä

Klo 11.30-12.30 Valokuvaus

Klo 12.30 Check-in ja kamojen vienti hotelliin, takaisin kotiin ja vähän syötävää

Klo 13 Bestmanit puolisoineen meille

Klo 14 Lähdetään etukäteen tilatulla tilataksilla juhlapaikalle

Klo 16 Hääjuhla alkaa (alkoi n. klo 16.15), hääparin onnittelu ja onnittelumaljat, hääpari käy tervehtimässä kaikkia vieraita

Klo 17-18.30 Ruokailu

Klo 18.30-20 Ohjelmaa: häävisa, itkupolska, sulhasenryöstö, häävalssi ja vierasvalssi

Klo 20-21 Kahvitus ja puheet

Klo 21 Baari auki ja rokki soimaan

Klo 22 Hääparin (ja avustajien) poistuminen limusiinilla

Klo 23 Käynti hotellilla ja vaatteiden vaihto

Klo 00-02 Jatkot

Klo 02 Hääyötä viettämään

Link to comment
Share on other sites

Aikatauluja olen minäki koittanu miettiä... Isoa kiirettä asialla ei kuitenkaan vielä ole,mutta kunnolla mietitty on puoliks tehty. Tästä keskustelusta olen löytäny runsaasti loistavia vinkkejä meijän juhliin. Meidät vihitään kello 15 ja juhlapaikkaan tulee 15-30 minuutin matka, mutta uskoisin että samalla kaavalla mennään kuin monet muutkin kello 15 vihittävät. Tanssia ollaan ajateltu alkavaks 19-20. Toivottavasti väki jaksaa tanssia mahat täynnä  ;D

Link to comment
Share on other sites

Piti vaan kommentoida, kun joku kirjoitti että valokuvaus vihkimisen jälkeen on melkoinen virhe. Meillä sulho ei halua nähdä pukua ennen vihkimistä joten vaihtoehtoa ei oikeastaan edes ole :). Toiseksikin, aika huono meikkaaja saa olla jos tuossa ajassa saa meikit valumaan ja hien pintaan. Meillä on juhlapaikka ihan kuvauspaikan lähellä, joten uskon että vieraat osaavat viihdyttää itse itseänsä sen 30-60 min kun olemme kuvauksessa. Ajattelimme myös tarjoilla jotain pientä syötävää ja juotavaa odotusajalla.

Ohjelmasta taas... mun mielestäni klo 17 ei ole lainkaan liian myöhäinen ajankohta vihkimiselle. Sen ajan olisimme mekin halunneet, mutta valitettavasti papilla oli tarjota myöhäisin aika klo 15. Se siis kelvatkoot. Itse ajattelisin mieluummin, että mitään ylimääräistä ohjelmaa ei tarvita, tanssi ja ruokailu riittää... sekä tietysti vieraiden kanssa jutustelu. Kun vihkiminen on mahd myöhään, ei mitään luppoaikaa jää. Lisäksi ajattelisin tuon ajankohdan helpommaksi mm lapsiperheille ja toisaalta kauempaa tuleville.

Link to comment
Share on other sites

Meillä alustava aikataulu hääpäivälle näyttää tältä:

Herätys klo 7:30

Kampaaja klo 8:30

Meikki klo 10:30

Hääkimpun ja vieheiden haku sekä Kaason avustuksella Hääpuku päälle

Valokuvaan klo 12:45, josta 30 min. menee morsiustyttöjen kaa + 45 min. kuvataan pelkästään hääparia sisällä ja ulkona

Sitten kerätään voimia kirkkoon lähtöä varten

Hääauto hakee morsiammen ja kaason kirkkoon n.klo 14:15

Vihkiminen klo 15:00

Häävieraiden vastaanotto juhlapaikalla + onnittelumaljat klo 15:40

Hääateria tarjoillaan klo 16:10

Hääkakun leikkaus + kahvit 18:00, jonka jälkeen boolit pöytään

Häävalssi klo 19:00

Loppuilta kaikenlaista ohjelmaa

Hääkimpun ja sukkanauhan heitto klo 22

Hääpari lähtee sen jälkeen HÄÄYÖN viettoon!! ;D ;D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

No ihmetys sentään!  :-? Mitään aikataulua ei ole vielä luonnostelu, mutta kovasti olen kaikilta (valokuvaaja, kampaaja jne..) kysellyt paljon on mihinkäkin varattava aikaa... Kampaaja ja meikkaaja ovat samassa paikassa ja he sanoivat että menee 2 tuntia, valokuvaaja halusi 1 - 1½ tuntia, pitopalvelu ruokaan 1½ tuntia ja kahviin tunnin... Lukiessani aikatauluja, joita oli suunniteltu ja toteutettu niin kaikki näyttivät tosi tiukoilta. Onko minua "narutettu" vai mikä ihme on?  :-/

Link to comment
Share on other sites

^ Nuo aikatauluthan riippuvat niin moneasta asiasta: etäisyyksistä, kampauksen mallista, somistustyylistä ja toteutustavasta, vierasmäärästä, tarjoilutavasta, etukäteissuunnittelusta...

Meillä kaikki aikataulut ovat vielä auki, koska emme tiedä ennen syksyä, mihin aikaan pääsemme maistraattiin vihittäviksi. Iltajuhlia tässä kuitenkin suunnitellaan, ja valokuvaus olisi tarkoitus hoitaa vihkimisen jälkeen ennen vieraiden saapumista.

Link to comment
Share on other sites

Meillä vihkiminen on klo 14. Kampaaja on aamulla klo 8. Matkaa kotoa kampaajalle on puolen tunnin ajon verran. Sen jälkeen täytyy ajaa takaisin kotiin. Eli olen kotona kampaajan jälkeen n. klo 10. Teen meikin itse mutta aikaa kannaattaa varata siihen tunnin verran. En tiedä vielä, tarviiko juhlapaikalla käydä vielä katsomassa. Tuskin. Jossain vaiheesa pitää viedä koira juhlapaikan vieressä sijaitsevaan mökkiin odottamaan ulkoiluttajaa. Sulhanen varmaan huolehtii tästä. Valokuvaus olisi varmaan klo 12 maissa.

En ole vielä suunnitellut aikataulua mutta fakta on se, että kaiken täyty tapahtua kampauksesta tulon jälkeen klo 10-14 välillä.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

herätys viimeistään klo 6.30

kampaajalle ja meikkiin klo 7.30

käväisy juhlapaikalla n.klo 11

syömään ja hetkeksi hengähtämään

pukeutumaan klo13.30

lähtö kirkolle klo 14.45

vihkiminen klo 15.00

valokuvaus kirkon vieressä olevassa puistossa (jos ei sada)

vieraiden vastaanotto ja malja klo 16.00

ruokailu klo 16.20

hääkakku ja kahvi klo 18.00

booli

hääbiisi (tulee cd:ltä) klo 18.45

bändi aloittaa klo 19.00

morsiammen ryöstö klo 20.00

kimppu ja sukkanauha lentää klo 21.00

hääpari poistuu hääyön viettoon ja juhlat loppuvat klo 23

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...