Nippe

Hääjuhlan ohjelma ja aikataulutus

392 posts in this topic

Heittäisin nyt tähän kysymyksenä, että kuinka paljon aiotte varata aikaa ennen vihkimistä pynttäytymiseen? Etenkin te, jotka teette oman kampauksenne ja meikkaatte itse? Mietin, että on vähän riskialtista (kun oon ehkä vähän höselö sottapytty...), jos joutuu täydessä tällingissä odottelemaan kauankin, mutta viime tippaankaan ei haluaisi jättää.

Kai tämäkin liittyy siihen hääpäivän aikataulutukseen? Vai onko tästä olemassa jo oma ketju jossain muualla?

Haluaisin vaan tarkennukseksi kysyä, että minkä takia on riskialtista odotella täydessä tällingissä? Meikin ja kampauksenhan pitää joka tapauksessa kestää koko päivä joten miksi niitä ei voisi tehdä ajoissa? Vai jännityksen takiako et haluaisi olla valmiina liian aikaisin?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Minimorsio, en pelkää sitä, etteikö meikki ja kampaus kestäisi koko päivää, tottahan niiden on kestettävä. Sitä lähinnä ajattelin, että jos kotona odottelen jännittyneenä kauankin tällingissä, niin onnistun sähläämään ja sotkemaan esim. kampauksen tai hääpuvun. Niin sen takia pohdin, että minkä verran kannattaa varata aikaa, kun minulla yleensä on tapana olla aina liian ajoissa valmis. (Tähän vielä sivuhuomautuksena voisi sanoa, että sähläyksen pelko on ihan oikeasti varteenotettava, olen aikaisemmin mm. tarttunut kampauksestani sohvaan kiinni, en edes tiedä miten se oli mahdollista, vaikka yritin istua mukamas ihan varovasti mihinkään nojaamatta.) Pahoittelen, tää vaikuttaisi olevan vähän OT.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Minimorsio, en pelkää sitä, etteikö meikki ja kampaus kestäisi koko päivää, tottahan niiden on kestettävä. Sitä lähinnä ajattelin, että jos kotona odottelen jännittyneenä kauankin tällingissä, niin onnistun sähläämään ja sotkemaan esim. kampauksen tai hääpuvun. Niin sen takia pohdin, että minkä verran kannattaa varata aikaa, kun minulla yleensä on tapana olla aina liian ajoissa valmis. (Tähän vielä sivuhuomautuksena voisi sanoa, että sähläyksen pelko on ihan oikeasti varteenotettava, olen aikaisemmin mm. tarttunut kampauksestani sohvaan kiinni, en edes tiedä miten se oli mahdollista, vaikka yritin istua mukamas ihan varovasti mihinkään nojaamatta.) Pahoittelen, tää vaikuttaisi olevan vähän OT.

:) No eihän sun ole pakko pukea morsiuspukua niin aikaisin päälle vaikka meikin ja kampauksen tekisitkin? Ja jos nyt istuskelet vaikka ihan tavallisella tuolilla niin tuskin voit sotkea/sählätä mitenkään. Mun mielestä on kuitenkin ehdottomasti parempi, että olet liian aikaisin valmis kuin liian myöhään. Ja voithan aina korjailla meikkiä ja kampausta jos jotenkin onnistut niitä sotkemaan. Tiedän kyllä mitä tarkoitat, olen itsekin kova sähläämään, mutta ehkä tuo liian aikaisin valmiina oleminen on siitä huolimatta vähän turha huoli.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Heittäisin nyt tähän kysymyksenä, että kuinka paljon aiotte varata aikaa ennen vihkimistä pynttäytymiseen? Etenkin te, jotka teette oman kampauksenne ja meikkaatte itse? Mietin, että on vähän riskialtista (kun oon ehkä vähän höselö sottapytty...), jos joutuu täydessä tällingissä odottelemaan kauankin, mutta viime tippaankaan ei haluaisi jättää.

Kai tämäkin liittyy siihen hääpäivän aikataulutukseen? Vai onko tästä olemassa jo oma ketju jossain muualla?

Aika usein näkee, että ammattilaiskampaajalle varataan 2-3 tuntia, (riippuen tietysti hiusten pituudesta, tuleeko rullat ensin, kuinka monimutkaista kampausta tehdään) ja meikkaukseen 45 min-tunti. Tuskin sitä itse ainakaan itse itselleen nopeammin tekee, varsinkin jos ja kun jännittää ym.

Pukeutumiseen moni tuntuu varaavan musta tosi pitkän ajan, puolisen tuntia. Mulla meni pukeutumiseen alle 10 min. Mutta jos on monta kerrosta tylliä, kiristettävät nyörit takana ym. niin meneehän siihen aikaa. Varsinkin, jos on tapana olla huolimaton, kannattaa aloittaa ajoissa, ettei kiiressä mikään repeä tms. Sitten vaan istut odottamaan vaikka pyyhkeen päälle tms, jos pelkäät sotkevasi pukusi. Puku kuitenkin ehdottomasti päälle ihan viimeisenä, kun kaikki muut hommat on valmiina, tavarat pakattuna ym.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kaikki heittelee sukkanauhoja ja kimppuja tosi myöhään - onko tämä joku juttu joka kuuluu tehdä ennen lähtöä? Mie olen aina luullut että se tehdään tyyliin kirkon portailla tai viimestään heti vihkipaikalle tultua.. itse ajattelin änkeä sen aika alkuun, koska aiomme juhlia myöhään yöhön vieraiden kanssa :)

Toisekseen, kauanko pitopalvelu yleensä jaksaa luuhata paikan päällä? Meidän on kaiketi varattava ainakin pari tuntia syömiseen, kun vieraita on yli 100 (yhdestä pöydästä buffet mutta en tiedä moneltako linjalta), näin minun on annettu ymmärtää, varsinkin jos väliin joku pöllö haluaa vielä pitää puheita :o voiko/pitääkö kahvin ja ruoan väliin jättää taukoa, leikkejä yms? Kakkukahveihinkin saa tunnin menemään, tauon kanssa pitopalveluhan luuraa siellä neljä-viisi tuntia helposti! ??

Sitten ihmettelin vielä sitä kun kaikki alkaa tanssia niin myöhään. Kuinka ihmeessä morsiuspari ja vieraat jaksaa, jos häävalssi ja sitä seuraava tanssiosuus alkaa klo 21 tai 22? Onko tämä ihan normaalia? Minä luulin että häissä tanssitaan päiväsaikaan, ei kait sitten.. :D

Musta sun ohjelmarunko näytti ihan hyvältä ja toimivalta. Ruokailuun tosiaan menee se 2-3 tuntia, riippuen siitä onko alkupalat ja pääruoka samaan aikaan tarjolla vai tekevätkö vieraat kaksi kierrosta. Ennen kakkua on hyvä pitää vähän taukoa ja pitää siinä muutama ohjelma ja ihmislle myös aikaa käydä vessassa, ulkona jaloittelemassa ym. Liian kauan ei saa antaa odotuttaa, koska monella kahvi - ja kakkuhammasta alkaa kolotaa hyvän ruuan ja mahd. viinin jälkeen.

Esim. meillä pitopalvelu oli paikalla klo 12-22. Ruokailu oli 16.30 ja kakkukahvit klo 20-21. Mutta ennen juhlia pitää tietysti kattaa, laittaa ruokaa ym. ja kakkukahvien jälkeen nämä lautaset pitää korjata pois, siivota keittiö ym. ennen kuin voivat lähteä. Pitopalvellun pitää siis budjetoida aika monta henkilöstötyötuntia. Neljä tuntia ei ole mitään eikä riitä juhlien hoitamiseen!!

Tanssit monella ovat iltaisin, suhteellisen myöhäänkin. Meillä esim. vihkiminen oli klo 14 ja tanssit alkoivat klo 21 ja kestivät 00.30 asti. Mutta hyvin sitä jaksoi ja aika ennen tuota kului syödessä ja juodessa. Monella vihkiminen on nykyisin myöhemminkin ja silloin juhlat painottuvat luonnostaan iltaan. Harvoin enää vietetään sellaisia päivähäitä kuin ehkä joskus aiemmin oli tapana.

Kimppu ja sukkanauha yleensä heitetään myöhään. Moni tekee sen juuri ennen poistumista, toiset aiemmin, mutta kuitenkin ns.virallisten osuuksien jälkeen. Musta ois vähän hassua, jos sulho alkaisi kaivelemaan hampaillaan sukkanauhaa vaikka kesken ruokailun tai ennen sitä. Jotenkin tämä ohjelmanumero kuuluu myöhäisempään vaiheeseen. Kimppu heitetään myös loppuillasta, koska ruokailun ajan se on morsiusparin pöydässä koristeena ja perinteisesti kimppua on pidetty kädessä häävalssin aikana. Ei siitä ihanuudesta kannata heti juhlien alussa luopua ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kiitos Lainie! Tulee ihan noviisiolo näitä miettiessä, kun ei ole juurikaan kokemusta kenenkään häistä, en ole monissa ollutkaan..

Pitopalvelun kanssa olisi ilmeisesti nyt palaverin paikka kunhan saan heidät kiinni. Saa nähdä mikä on lopullinen hinta koko lystille..

Ja tuo sukkanauhan ja morsiuskimpun heitto, pointti sulla oli siinäkin, en ollut ajatellut asiaa siltä kannalta. Olisikohan ihan tyhmää tehdä siitä ohjelmanumero joko juuri ennen tansseja, niiden aikana tai heti jälkeen.. ? Tanssit kuitenkin päättävät virallisen osuuden, vaikka me jäädäänkin itse vielä rellestämään sinne. Moni lapsiperhe ja muutama muukin saattaa poistua takavasemmalle siinä jokin aika tanssien jälkeen..

meillä ei _ehkä_tanssita häävalssia vaan jotain ihan muuta, ja eikös se nyt kimppu kädessä ole muutenkin vaikeaa, taidan heittää sen kimpun pois juuri ennen tanssien alkua niin pääsen helpommalla ja se on sitten Jonkun Muun Ongelma ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

^ Ei sitä kimppua ole pakko pitää tanssiessa kädessä. Monikaan ei pidä. Kunhan on vanha perinne, josta itse tykkäsin. Mutta hyvin sen voi vielä jättää sinne teidän pöytään ekan tanssin ajaksi.

Monesti nuo heittojutut tapahtuvat tanssien aikana eli silloin kun bändi pitää taukoja settien välillä. Tanssiminen ei siis ole mitenkään liian "virallista". Ajattelin tuolla virallisemmalla osuudella lähinnä pöytäosuutta eli ruokailua :D

Heti bändin setin loputtua ihmiset on vielä koossa tanssilattialla ja siinä on sellainen hyvä ja luonteva tauko jollekin pienelle ohjelmanumerolle. Meilläkin kimppu heitettiin ekalla tauoulla ja sukkanauha sitten bändin toisella tauolla.

Ja täällä saaa kysellä kaikenlaista. Kyllä sitä näitä ketjuja lukemalla pian kärryille siitä mitä hommia pitää miettiä ja mitkä jutut tuntuvat omilta ym. En mäkään ollut ollut kuin parissa häissä ennen meidän omia, mutta lukemalla ja kyselemällä oppii :D Tsemppiä järjestelyihin!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vihkiminen 16.15

Vieraiden vastaanotto juhlapaikalla 17.00

Ruokailu n. 17.45

Ruokailun jälkeen ns. valokuvausvartti

Kahvitus 20.00

Tämän jälkeen muutama tanssi, kimpun heitto ja eiku saunaan!

Yöruoka 23.00

Juhlat loppuvat saunalla viimeistään klo 04.00

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meillä:

13.00 Siviilivihkiminen järven rannalla

14.00 Vastaanotto juhlapaikalla työväentalon puolella. Onnittelut, kättelyt, kuoharit

14.30 Ruokailu

tauko, ohjelmaa

16.00 Kahvit

16.45 Siirtyminen pihalle ja tanssilavalle

17.00 Häävalssi

bändin eka setti, DJ, bändin toinen setti

vapaata ohjelmaa, vieraskirjan täyttämistä, joukkuepelejä, valokuvausta

20.00 Siirtyminen takaisin työväentalolle

ohjelmaa, iltapalaa, open stage-musisointia

21.30 Piilopullosuunnistus

22.00 DJ aloittaa työväentalon puolella "nuorten bileet", tanssilavalla mukavampaa musiikkia vanhemmille sukulaisille

23.00 Kaksi punkbändiä

24.00 DJ jatkaa tanssilavalla

Loppumisaikaa ei ole, sillä vieraat voivat jäädä myös yöksi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meillä ohjelma menee kutakuinkin näin:

Klo Saapuminen juhlapaikalle

16.30 Onnittelujono

Pasuunafanfaari

17.03 Maljapuhe bestman

17.08 pasuunaduetto

17.10 RUOKAILU

18.10 Pasuunaesitys

18.15 Power Point Hääparista

18.30 Musiikkiesitys

18.32 Anoppivisa

18.42 Lauluesitys

18.45 Häävisa

19.30 KAHVITARJOILU + Kakun leikkuu

Vapaasana - Morsiamen isä aloittaa puheella

Musiikkiesitys

Vapaasana jatkuu

21.15 Sukkanauhan ja kimpun heitto

21.30 -> Virallinen ohjelma loppuu hääHITAASEEN

Kysymys kuuluukin: MIHIN VÄLIIN VALOKUVAUSTAUKO?? Ennen ruokailua? Ennen kahvitarjoilua? Se ei oikein sovi mihinkään väliin, mutta kuvaus on pakollinen! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osaakohan kukaan täällä sanoa noin kuinka kauan syömiseen pitäisi varata aikaa? Luultavasti meille tulee vaan yksi ruokakattaus jonka jälkeen sitten pärähtää kakku pöytään?

Meillä on n. 80 hengen häät ja ruokailu noutopöydästä. Pitopalvelusta sanottiin, että ruokailu kestää todennäköisesti n. puoltoista tuntia. Ja heitä kai on uskominen :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

itse olen myös pyöritellyt mielessäni näitä aikataulu-juttuja, kun hääpäiväkin rupeaa olee aika lähellä..

näin olen ajatellut:

klo 13 vihkiminen (lyhyt kaava)

klo 13.45 siirrytään koko juhlakansa juhlatilalle (n. 5 min kävelymatka), olen ajatellut ns. hääkulkuetta jossa minä ja sulho tepasteltais etunenässä

ennen juhlatilaan siirtymistä mahd. vierailla ottaa kuvia, juodaan tervetuliaismaljat pihalla (jos sataa niin tämä osuus on sittenkin sisällä)

klo 14.30 ruokailu buffet-pöydästä (vieraita n. 50, tiedä sitten kauanko jaksavat syödä)

klo 15.30/16.00 sisareni puhe (joka on myös kaasona)

klo 16.30 (viimeistään) kakun leikkaus ja kahvit.

siitä eteenpäin onkin sitten vapaata seurustelua, erityisempää ohjelmaa ei ole tulossa.

itse vain mietin sitä, että riittääköhän jos pitopalvelu on 5 tuntia paikalla? kuitenkin klo 20 tai 21 minä ja sulho meinataan lähteä yöpuulle.. anoppi jää vahtimaan että viimeisetkin vieraat lähtevät puoleen yöhön mennessä :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

^ Kuuluuko tuohon viiteen tuntiin pitopalvelun valmistelut? Aika tiukille menee jos tuossa ajassa pitää kaikki roudata paikalle tarjoiulla ruoat, kahvit ja kakut sekä siivota jäljetkin.

Edited by Maddie-

Share this post


Link to post
Share on other sites

^ Kuuluuko tuohon viiteen tuntiin pitopalvelun valmistelut? Aika tiukille menee jos tuossa ajassa pitää kaikki roudata paikalle tarjoiulla ruoat, kahvit ja kakut sekä siivota jäljetkin.

totta, enpä tullut ajatelleeksi taas kunnolla.. ehkä muutaman tunnin lisään sitten varaa siihen, ettei tarvitse pitopalvelun pitää niin kovaa kiirettä, en halua edes heidän stressaavan minun ja sulhoni takia (vaikka osaankin olla aika kiukkuinen akka välillä..)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitopalveluilla kai on yleensä omat, ennalta määritetyt ajat kauanko heillä menee etukäteisvalmisteluihin eli siihen että vieraat saapuvat tai ruoka tarjoillaan. Kannattaa kysyä omasta pitopalvelusta, osaavat varmasti sanoa jotakuinkin moneltako menevät. Meillä taitaa pitopalvelu mennä jo aikalailla heti aamusta kattamaan jne. koska paikalle pääsee vasta hääpäivänä.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mihin väliin yleensä tulee morsiamen isän ja/tai sulhasen äidin puhe? Me ollaan ajateltu se ruokailun loppupuolelle, onko huono? Entä sitten jos kaasot/BM haluaa pitää puheen, voisko se olla vaikka jälkiruoan aikana? Toki kaasot tietävät ohjelman tarkemmin kuin me, koska he järjestävät yllätysohjelmaakin, mutta ihmettelen vain. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

MariéeMaria: Jos ajatellaan juhlan arvokkainta osaa (esim. akateemisessa maailmassa) on se pääruuan jälkeen. Meillä tähän väliin, eli heti ruokailun päätyttyä tulee isien puheet.

Muut mahdolliset puheet tulevat tähän perään, olemme toivoneet kummankin isältä suht lyhyttä puhetta ja emme odota kovinkaan montaa muuta puhetta juhlassa pidettäväksi. Toki vapaamuotoisia puheita/onnitteluja tulee myöhemminkin illan mittaan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meille tulee noin 150 häävierasta ja ohjelma on tällainen:

12.00 Valokuvaus: hääpotretit

14.00 Lyhytkestoinen vihkiminen hääpaikalla

14.30 Tervetuliaismaljat ja pieniä cocktail-paloja

15.30 Ruokailu alkaa, buffet

n. 17.00 Ruokailun jälkeen puheet (yhteensä noin 30-45 min)

Ohjelmaa, jos kaaso/BM järjestää. Ei kuitenkaan leikkejä.

n. 18.00 Kakkukahvit

19.00 Powerpoint-kuvakooste meistä, kaaso juontaa

20.15 Häävalssi, bändi soittaa

22.00 Bändi lopettaa

22.30 DJ aloittaa

2.00 Valomerkki, musa loppuu, vieraat alkavat poistumaan

Me halutaan häät, joissa ohjelma on väljä. Vieraat voivat rauhassa liikuskella hääpaikassa ja seurustella. Jo ruokailun aikana halutaan kiireetön ja rento tunnelma, siinä edesauttaa sellonsoittaja taustamusiikkina. Vähän mietityttää loppumisajankohta......Olisi hyvä, jos se olisi vasta klo 3, bileethän vasta villiintyy siinä puolenyön jälkeen...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meille tulee n.80 vierasta ja tässä on suunniteltu ohjelma:

13.00 vihkiminen

14.00 vieraat saapuvat juhlapaikalle

14.30 hääpari saapuu juhlapaikalle kuvauksista, onittelut ja alkumalja

15.30 pöytiin istumaan ja alkuruoka

morsiamen isän puhe alku- ja pääruoan välissä

16.30 pääruoka

17.30 pääruoan jälkeen sulhasen isän puheet ja mahdolliset muut puheet

18.30 kakku+kahvi

19.30 bändi alkaa soittamaan

22.30 iltapala

01.00 bändi lopettaa, tämän jälkeen musiikkia koneelta

03.00 juhlat loppuu

Kaasot on järjestänyt meijän häihin ohjelmaa, mistä me ei olla tietosia, eli ne sitten menee joihinkin väleihin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tämmöistä aikataulua alustavasti sovittu. Aika harva ilmeisesti on ajatellut mennä kuvaukseen hääpäivän aikana? Miten he jotka ovat menneet, ovat tehneet? Ennen vihkimistä jännittää liikaan, joten on ajateltu mennä heti siunaamisen jälkeen. Toisaalta en haluaisi pitää vieraita odottamassa, joten budjetoin tosi vähän aikaa kuvaukselle. Yksi vaihtoehto varmaan olis kuvaus paikanpäällä, mut syksyllä ulkona kuvaaminen on ehkä mahdotonta, joten tila on sit seuraava ongelma...

Häiden aikataulu

8:00 Hiukset

10:00 Välipala ja meikki

11:30 Pukeutuminen, pystyykö syömään lounasta

13:00 Avioliittoon siunaus

VIERAAT 13:30-14:00 Siirtyminen nuorisoseuralle

HÄÄPARI 13:30-14:15 Kuvaus, onkohan realistinen aika

14:30 Tervehtiminen, alkumalja ja tervetulosanat

15:00 Pöytiin siirtyminen, alkuruuat

15:30 Ohjelmaa, puhe

16:00 Pääruoka

16:45 Ohjelmaa

17:00 Tauko, astioiden korjaus

17:30 Kakunleikkaus ja kaffe

18:00 Ohjelmaa

19-> Bändi aloittaa häävalssilla ja muilla tansseilla

Morsiuskimpun heitto?

Iltapala

20:00 Bändin 2.setti

21:30 3.setti

-> juhlintaa ja joku Djnä?

Share this post


Link to post
Share on other sites

En koko ketjua kahlannut läpi, mutta kannattaa aikataulujen laadinnassa myös huomioida vierasmäärä. Ruokailuun "jonottamisissa" menee 30 hengellä huomattavasti vähempi aikaa kuin sadalla vieraalla =)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meillä olisi vihkiminen klo. 16.15. vieraita n. 120 ja juhlapaikan pitäisi olla tyhjä klo 1.00.

Onnistuuko tämä mitenkään kun tarkoituksena olisi, että tarjolla olisi kunnon ruoka kun sukulaisia tulee kaukaakin?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kuvaus ennen kirkkoo.

15.00 vihkiminen

16.00-16.30 juhlapaikalla

alkumaljat tervetulotoivotus,onnittelut

pöytiin ohjaus

17.00 ruoka

ohjelmaa

19.00 tai myöhemmin kahvit

häävalssi

ohjelmaa

21.00 lapset kotiin

23.00 iltapala

24.00 kimpunheitto

ohjelmaa+karaokee aamuun saakka

Väljä aikataulu tehtiin ihan pitopalvelua ajatellen. Saavat rauhassa korjata ruuat pois ja laittaa kahvit esille. Me ei tahdottu et mein häissä kenenkään pitäs juosta tukka putkella laittamassa ruokia yms et mummut sais äkkiä kahvia. Pitopalvelu syö itse tossa ruuan ja kahvin välissä.(nekin on ihmisiä jotka ei pärjääsyömättä koko päivää)Kimpun heitto vasta puoleen yöhön, siihen lopettaa bändi ja karaoke alkaa. Myös kirkosta siirtymiseen kannattaa varata aikaa, vaikka vihkiminen vie n.30min ei se koko toimitus oo sillä hoidettu. Sit mennään taakse odottaan et vieraat kerääntyy portaiden eteen. Siinäkin kuvia otetaan, puhalletaan saippukuplat tms riisit. Tähän kuluu äkkiä ainakin 30min. Vieraita meillä n.100

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meillä tälläinen ohjelmarunko:

Ajat ovat noin aikoja....

17.00 vihkiminen

17.45-18.15 siirtyminen juhlapaikalla

18.15-18.30 onnittelumaljat

18.30-20.00 ruokailu

20.00 leikki

20.30 kakun leikkaus ja kavit + puheet

21.00 leikki

21.15 häätanssi

21.30-00.00 bändi

22.30 sukkanauhan ja kimpun heitto

22.40-00.00 Bändi

Viimeistään 1.30 kaikki kotiin tai jatkoille

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meidän aikataulu on tässä vaiheessa tällainen...

8.00 Kampaus ja meikki

11.00 Lounasta, pukeutuminen

n. 12.20 lähtö kirkolle

13.00 Vihkiminen

n. 13.40-14 Muutama kuva juhlapaikalla

14.00 Alkumalja ja onnittelut

14.30 Ruokailu alkaa, puheet ruokailun lomassa

16.00 Ohjelmaa

17.00 Hääkakku

n. 17.45 Bändi aloittaa häävalssilla

Joko n. 18.35 tai 19.35 morsiuskimpun heitto

Jos morsiuskimpun heitto 19.35, niin

18.45 Bändin toinen setti

19.35 Morsiuskimpun heitto

n. 19.45 Morsiuspari poistuu

n. 20.00 Nuoret siirtyvät jatkoille, bändi aloittaa kolmannen setin

Juhlat loppuvat kolmannen setin jälkeen

Jos taas morsiuskimpun heitto on 18.35, niin vastaavasti jatkoille siirrytään 19 aikaan ja bändi soittaa vain kaksi settiä (tai voihan ne soittaa kolmekin jos ihmiset tykkää... However. Mun vanhemmat ja muut sinne jäävät saa päättää :D)

Tiedän, kirkko-ruokailu-aikataulu on tiukka, mutta jos se venyy, niin sitten koko päivän aikataulu venyy, eikä siinä mitään :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now