Nippe

Hääjuhlan ohjelma ja aikataulutus

392 posts in this topic

^mun mielestä taas se huutelu voisi olla paremmin toimiva juttu ihan sen vuoksi, jos aikataulu sattuukin pettämään. Sitten ei tarvitsisi selitellä että "aikataulusta poiketen se ja se tapahtuukin vasta 20.15".

Tuo on ihan totta, mutta aattelin että koska esim. kahvit on kuitenkin sovittava pitopalvelun kanssa tietyksi ajaksi, niin ohjelmaa voisi aina olla ennen sitä kahvia ja mahdollisesti heti sen jälkeen. Kun meillä ei oikein ole mitään sellaista mikä voisi myöhästymisellä viittä minuuttia enempää sekoittaa sitä aikataulua (*koputan puuta*), ei esim. meidän valokuvaussessiota tai bändiä. Ja liian tiukkaa aikataulua ei ole tarkoitus tehdä, alkamisajankohta olisi ruokailun lisäksi vain kahvia edeltävillä leikeillä ja sitten häävalssilla ja niiden välissä seurustelu- ja järjestelyaikaa reilusti (nyt sitten vaan miettimään sitä että miten paljon on reilusti muttei ihan liikaa. :girl_haha: )

Share this post


Link to post
Share on other sites

^ Miehen siskon häissä tehtiin siten, että sovittiin pitopalvelun kanssa vain alustava kahvitusaika. Pitopalvelu kattaa yleensä kaiken mahdollisen pöytään valmiiksi, kun ruokapöytä on siivottu. Kahveja aletaan keitellä puolta tuntia ennen kahvihetkeä. Itse kävin häiden ohjelman aikana sanomassa, että ehditäänkin nopeammin, joten kahvia aikaistettiin puoli tuntia ja se lyhyt hetki, mitä vielä jäi "tyhjää aikaa" jäljelle, meni vieraiden seurusteluun. Hyvä järjestely. Mun mies oli bm, joten voitiin hoitaa kaikki "siirreltävät" aikatauluhommat hääpäivänä siten, että äkkiä kuiskittiin keskenään ja se, joka ehti, meni kertomaan uuden aikataulun asianomaisille.

Edited by Malssi09

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meillä kutakuinkin näin:

:-X :-X :-X :-X :-X

klo 16.00 siunaaminen kirkossa

klo 17.00 tervetulomalja ja ruokailu hetimiten

klo 18.30 ohjelmaa

klo 19.30 hääkakku ja kahvi

klo 20.00 ohjelmaa (bändi saapuu, paikalla klo 23.00 saakka)

klo 21.00 häävalssi

klo 22.00 kimpun ja sukkanauhan heitto

klo 24.00 hääpari hääyön viettoon

klo 01.30 valomerkki

klo 02.00 juhlapaikka oltava tyhjä

:-X :-X :-X :-X :-X

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meillä vihkiminen jo klo 12,00. Onko kellään laittaa päivän aikataulua jossa vihkiminen ollu näinkin aikaisin?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meillä vihkiminen klo 13 ja ohjelma jotakuinkin näin:

14 halailua ja maljannostoa juhlapaikalla

15 alkuruoka

puheita ja ohjelmaa

16 pääruoka

puheita ja ohjelmaa

1730 kakun leikkaus ja kahvit

puheita ja ohjelmaa

19 häävalssi ja tanssia

21 siirtyminen jatkoille

2130 bilebändi aloittelee ja iltapalaa tarjolla

biletystä, iltapalaa, sukkanauhaa ja kimpun heittoa yms.

0100 morsiuspari poistuu

Meillä siis syömässä noin 100 vierasta ja jatkoilla lisäksi jokunen kymmen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Me ollaan ajateltu tällaista, siis vaan juhlat osuu tälle päivää..

16.00 ovet auki ja tervetuloa

16.30 tervetulomaljat ja pienet puheet

17.00-17.30 salainen ylläriohjelma

n. 18.00 ruokailu

n.19.30 kahvit ja kakut

n.20.15? boolikulho esiin

Onko tuo teidän mielestä liian tiukka ohjelma? Meille ei tule mitään normileikkejä eikä tansseja ja olen uhannu tirpoa turpiin niitä jotka minut meinaa ryöstää omista juhlistani. :girl_haha: Juhlapaikkakin on katsottu niin, ettei sinne mahdu edes pyörähtelemään. Ainii.. ja vieraat ovat kaikki aikuisiksi luettavia ihmisiä ja ehkä ihan muutama keskenkasvuinen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

^Kannattaa varmaan heti onnittelumaljojen jälkeen, kun väki on päässyt juhlapaikalle sisään aloittaa ruokailu. Siinä vaiheessa kyllä alkaa jo olla nälkä ja odottaa ruokailua.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meillä on aikataulus ajateltu näin:

klo 15.00 vihkiminen

klo 16.00 juhlapaikalle saapuminen, onnittelut ja alkumaljat, joku tutustumisleikki jos ehtii

klo 17.00 ruokailu alkaa

klo 18.30 ruokailu päättyy. Vapaata seurustelua sekä "valokuvausvartti", eli otetaan kaikki pakolliset yhteiskuvat

klo 19.30 kahvitarjoilu alkaa + ohjelmaa

klo 21.00 häävalssi + tanssit alkaa

klo 22.00 iltapalan kattaminen

klo 01.00 valomerkki

Onkohan liian tiukka/löysä aikataulu noin 100 hengen häihin? Varaohjelmaa ollaan ajateltu varata, mikäli aikaa menee aiottua vähemmän, mutta vapaalle seurustelullekin halutaan riittävästi aikaa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ellu: Tuossa meidän ohjelmassa on vain se, että ylläri ohjelman/artisteilla on kiire oikeisiin töihin..

Tosin voidais aloittaa ekana alkuruualla ja sit siinä välissä ois ohjelma ja samalla pitopalvelulla aikaa laittaa pääruoka esille. HMM.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Meillä on aikataulus ajateltu näin:

klo 15.00 vihkiminen

klo 16.00 juhlapaikalle saapuminen, onnittelut ja alkumaljat, joku tutustumisleikki jos ehtii

klo 17.00 ruokailu alkaa

klo 18.30 ruokailu päättyy. Vapaata seurustelua sekä "valokuvausvartti", eli otetaan kaikki pakolliset yhteiskuvat

klo 19.30 kahvitarjoilu alkaa + ohjelmaa

klo 21.00 häävalssi + tanssit alkaa

klo 22.00 iltapalan kattaminen

klo 01.00 valomerkki

Onkohan liian tiukka/löysä aikataulu noin 100 hengen häihin? Varaohjelmaa ollaan ajateltu varata, mikäli aikaa menee aiottua vähemmän, mutta vapaalle seurustelullekin halutaan riittävästi aikaa.

Meillä aikataulu oli aika lailla samanlainen. Eli vihkiminen oli kolmelta, juhlapaikalle saapumisen piti olla puolli viideltä mutta meidät hälyytettiin paikalle jo aikasemmin koska vieraat olivat paikalla oletettua nopeammin. Ruokailu alkoi viideltä, mutta venähti ja jatkui ainakin seitsemään vieraiden santsatessa. Yhteiskuvia ei otettu - ajattelin sanoa niistä valokuvaajalle mutta unohdin. Kahvitarjoilu oli puoli kahdeksan aikaan, sen jälkeen puheet joiden piti itse asiassa olla ruokailun ja kakun välissä, mutta koska ruokailu venyi niitä piti siirtää. Tästä syystä myöskin häävalssi venyi yhdeksään, vaikka olimme kaavailleet sitä kahdeksaksi. :girl_haha: Iltapala oli puoli yhdeltätoista ja tässä vaiheessa kukaan ei vielä ollut nälkäinen, mutta kaipa niitä hot dogeja joku kävi kuitenkin silloin syömässä. Pidot päättyivät kello 2 yöllä. Aikataulu siis eli koko ajan, mutta eipä tuo niin vaarallista ollut. Bileet olivat varsin hulvattomat, kaikilla taisi olla kivaa (ainakin niin on useammalta taholta sanottu) ja kukaan ei poistunut ennen puolta yötä (paitsi iäkäs mummuni).

Edited by Kazan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meillä meni näin, vihkiminen oli yhdeksän kilometrin päässä klo 16:

Tervetulomalja ja tervetulosanat

Ruokailu

Vapaata seurustelua

klo 18.45 Mahdolliset puheet ja ohjelmaa

Hääkakkukahvit

Vapaata seurustelua

klo 20.30 Ohjelmaa

Tanssia

n. klo 21.15 Ohjelmaa

Tanssia

Toimi loistavasti, meillä kun juhlapaikalla oli ihanat laajat piha-alueet niin avustajien ei tarvinnut ihan kaukaisimmalta rannalta olla vieraita etsimässä vaan osasivat varautua että kohta saattaisi tapahtua jotakin. Kakkukahveja hiukan odoteltiin ohjelman jälkeen (pitopalvelun pieni moka) mutta se ei haitannut kun porukalla oli hyvin juteltavaa keskenään. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

suunniteltu ohjelma..

:flirt:

8.00 Herätys, aamupala

9.30 Kampaaja + meikki

12.00 Lounas ja kukkien haku

13.00 Vaatteet päälle

14.00 Valokuvaus

_____________________

16.00 Vihkiminen juhlapaikalla

Onnittelut, halailua + onnittelumalja

17.00 Ruoka

Valokuvausvartti

Puheet

19.30 Kakkua ja kahvia

21.00 Bändi alottaa

Juhlintaa ja tanssahtelua

00.30Yöpalaa

01.00-01.30Valomerkki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tälläistä olen suunnitellut:

klo 8 kampaajalle ja meikkiin, kesto 3t

klo 10 sulho tulisi kampaukseen ja puuterointiin, kesto 1t

klo 11 lounasta

klo 12 kuvaus juhlapaikalla

klo 14 alkaa juhlat

klo 17 kekkerit päättyy

klo 19.30 alkaa jatkot kaverien kanssa, sitä ennen pientä purtavaa vanhempien kesken anoppilassa

Mitään ohjelmaa meillä ei ole, vain seurustelua ja kahvittelua.

Ja juhlatilan koristelu tehdään päivää ennen.

Edited by martsu79

Share this post


Link to post
Share on other sites

Morsian:

07:45 Kampaaja

10:15 Meikki

n. 11:30 Vaatteet ylle

12:30 Hääkuvaan

Sulhanen:

Aamulla pukeutuminen

10:00 Puuterointi

10:30 Parturi

Nouda kukat, hotellin avain

12:30 Hääkuvaan

13:40 Kirkolle

14:00 Vihkiminen

14:45 Hääpari saapuu juhlapaikalle sekä onnittelujono

15:15 Onnittelumaljat ja tervetuliaispuhe, BM kertoo juhlan kulusta

15:30 Ruoka (+ tauko astioiden keräämistä varten)

18:00 Kakku ja kahvi

19:30 Häävalssi

21:00 Iltapala

---ohjelmaa bändin tauoilla---

00:30 Musiikki päättyy

01:00 Viimeiset juhlavieraat pihalle

Muistaakseni alkupäivästä aikataulussa oli hieman odottelua, mutta kuvauksen jälkeen tuli kiire. Juhlassa puolestaan edettiin hieman oletettua nopeammin, mm. ruokailuun käytetty aika oli lyhyempi kuin suunniteltu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

^Puuteroitko sinä sulhasen? Vai kuka? Meillä sulho ei suostu menemään kampaajalle hiuskuontalon siistimiseen ja puuterointiin.

Share this post


Link to post
Share on other sites
^Puuteroitko sinä sulhasen? Vai kuka? Meillä sulho ei suostu menemään kampaajalle hiuskuontalon siistimiseen ja puuterointiin.

En, meikkaaja tuli vanhempieni luokse, laittoi minut, äitini ja sulhasen puuterit :) Hiukset laittoi vakiokampaajani molempien kohdalla. Erityisen tärkeä tuo kampaajapuoli oli senkin takia, että mieheni on tummahiuksinen ja ne niskaan hyvin nopeasti takaisin kasvavat pikkuhiukset näkyvät niin paljon normaalisti, että ne höylättiin samalla siistiksi hääpäivän aamuna.

Puuteripuoleen, asiasta ei liiemmin keskusteltu, lähes kaikkien naama kuitenkin kiiltää jonkin verran ja minun ollessa senttitolkun pakkelikerroksessa olisi miehen "au naturel" näyttänyt omituiselta. Lyhyesti: kuvat eivät näytä hyvältä, jos sulhasen nassu kiiltää.

Pikamuokkaus: oletko kokeillut miehen puuterointia itse? Lähinnä kysyn siksi, että miehillä saattaa olla miesten "häämeikistä" hieman todellisuudesta poikkeava kuva, pelkäävät saavansa samanlaisen kuolinnaamion päälleen kuin naiset. Miestä voi pehmentää mainitsemalla puuteroinnin olevan lähinnä viiden minuutin operaatio, jossa ei tehdä miehestä drag-artistia.

Edited by Jenny-Maria

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mitenkäs te, joilla siviilivihkiminen juhlapaikalla? Millainen aikataulu on ollut? Meillä juhla on iltajuhla, ja olen ajatellut itse juhlan menevän jotenkin näin (päivän muita valmisteluita en oo kerennyt miettiä):

18.00. vieraat saapuvat, riisuvat takkia ja siirtyvät vihkitilaan

18.15. vihkiminen

18.30. onnittelut ja alkumaljat

19.00. ruokailu (ruokailun yheydessä pieni ohjelmanumero ja mahd. puheet)

21.00. hääkakun leikkaus

21.30. leikki

21.45. vapaata oleilua ja tanssia

23.30. valomerkki

Vieraita tulee n. 80. Ajattelin että kaksi tuntia jos varaa alku- ja pääruokaan (noutopöydässä yhtä aikaa), niin ainakin kaikki ehtii santsaamaankin ja vielä ramppaamaan vessassa ja tupakalla. Sekä seurustelemaan keskenään ja hääparin kanssa. Luulisin?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

^Mä ehkä vähän väljentäisin tota aikataulua. Noissa onnitteluissa voi hyvinkin mennä yli puoli tuntia ja sen jälkeen vieraiden pitää vielä löytää paikkansa ja monen käydä tuossakin välissä röökillä ja/tai vessassa.

Ruokailun voi ehtiä parissa tunnissa, jos buffapöytä on sijoitettu hyvin, eli siitä on helppo ottaa ja voi vaikka aloittaa useammasta suunnasta. Mutta vois siihenkin ehkä laittaa vähän ekstraa. Jos meinaan tekin haluatte nauttia ruuastanne ja sen jälkeen vielä ehtiä kiertämään pöydissä.

Vertailun vuoksi meillä vieraita oli n. 110 ja vieraat tekivät kaksi kierrosta buffeepöytään ja ruokailulle varattu 3,5 h oli just hyvä.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ehtiikö siviilivihkimisen vartissa? Mulla ei siis oo mitään tietoa, en ole koskaan siihen törmännyt. Ja voi olla että vihkimisen aloitus saattaa muutamalla minuutilla tuosta myöhästyä. Ja muuten olen Lainien kanssa samaa mieltä tuosta väljentämisestä. Ehkä tärkeää on se että pystyy joustamaan tarvittaessa aikataulun kanssa, ehtii sitten nauttia illasta ilman ylimääräistä ahdistusta ja huolta. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yvory: riippuu vihkimiseen sisällytetystä ohjelmasta. Se virallinen ja pakollinen osuushan kestää sellaiset 2-3 minuuttia, kaikki sen päälle on extraa. :girl_blum: Meillä oli sisään- ja ulosmeno"marssit" ja tuomarin puhe mukana myös ja hyvin kerittiin vartissa.

Aloitus voi kyllä tosiaan myöhästyä, koska kaikki eivät aina tajua olla ihan ajoissa. Mutta ehkä kutsuun/ juhlainfoon voisi laittaa maininnan siitä, että vihkimisen on tarkoitus alkaa tasan klo 18.00 niin tietävät tulla ajoissa.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mitenkäs te, joilla siviilivihkiminen juhlapaikalla? Millainen aikataulu on ollut? Meillä juhla on iltajuhla, ja olen ajatellut itse juhlan menevän jotenkin näin (päivän muita valmisteluita en oo kerennyt miettiä):

Meillä oli siviilivihkiminen juhlapaikalla, paikalla reilu 40 hlö, ja aikataulu oli about näin:

vihkiminen klo 18 (vei n. 20 min)

onnittelumaljat

ruokailu klo 19 (pöytiin tarjoiltu), yksi pieni ohjelmanumero ja puheita

kakkua yms klo 21.30

vapaata ohjelmaa (tanssia ja oleilua)

poislähtö puolen yön aikaan (osa porukasta jatkoi juhlista baariin)

Aikataulu ei mitenkään pettänyt, mutta vapaan ohjelman osuus jäi tuntumaan tosi lyhyeltä. Päivä meni muutenkin todella nopeasti, hyvä jos ehti kaikkien kanssa muutaman sanan vaihtaa - ruokapöydässäkin olisivat ihmiset viihtyneet pitempään kuin aikataulu salli. Jos nyt pääsisi uudestaan asioita tekemään, haluaisin vihkimisen vähän aiemmin (ainakin tuntia ennen) ja samalla saisi aikaa tuonne loppuun lisää siihen mukavaan seurusteluosuuteen.

Meillä oli tosiaan ruoka pöytiintarjoiltu, luulen että buffet-tyyppinen ruokailu vie aikaa enemmän ihmisten liikehtiessä edestakaisin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meillä aikataulu näyttää alustavasti seuraavalta (saapi kommentoida, jos on hölmöjä ajoituksia):

Klo 7:00 Ylös ja aamiaista kotonamme kaason kanssa (sulkki hääpaikalla yötä BM:n kanssa)

Klo 8:00 Morsiamen ja kaason meikki ja kampaus

Klo 9:00 Sulkki parturiin ja puuteriin

Sulkki noutaa kukat komistautumisen jälkeen

Klo 10:30 Kotiin pukemaan ja välipalalle

Alamme siirtyä kirkkoa kohti (kukkakauppa, kampaamo, kotimme ja kirkko lähes vierekkäin)

Klo 12:00 Vihkiminen lähimpien sukulaisten ja ystävien läsnäollessa, n. 30 henk.

Siirtyminen juhlapaikalle (matka n. 25 min.)

~Klo 13:00 Buffetlounas perheen ja lähimpien kanssa juhlapaikan ravintolassa

Siirtyminen juhlapaikan huvilalle (samassa pihapiirissä)

Valokuvausta juhlapaikan pihalla järvimaisemassa

~Klo 15:00 Kahvi

Vapaata seurustelua

~Klo 17:00 Kiitellään vanhuksia juhlasta ja lähetetään heidät kotiin :girl_haha: (nuoremmat perheenjäsenet toki jatkavat juhlaa)

Klo 18:00 Saapuvat kaverit huvilalle ja huomaavat yllätyksekseen tulleensa häihin synttäreiden sijaan! :girl_blum:

Tässä vaiheessa lähtee kraka ja unohtuu aikataulut! Illan mittaan luvassa grillausta, saunomista (poreallas ja ranta käytössä), musiikkia ja virvokkeita. Juhlat jatkuvat niin pitkään kuin viimeiset juhlijat ovat pystyssä, huvila on meillä käytössä ma-aamuun saakka. :girl_haha: Jäämme sulkin kanssa huvilan hääsviittiin yöksi, ja nukkumapaikkoja on 8 muulle yövieraalle (kaaso, BM, sisarukset).

Sunnuntaina on sitten rääppiäiset, eli hääjuorun kuulleet sukulaiset saavat saapua halutessaan paikalle, me osallistumme seurusteluun jos pystymme... :girl_impossible: Eli siis aivan lähin perhe tietää etukäteen häistämme, suku kuulee joskus myöhemmin ja kaverit kutsutaan "synttäreille".

Share this post


Link to post
Share on other sites

^Ruoan ja kahvin väliin jäävä aika näyttää melko lyhyeltä. Jossain välissä vieraatkin tahtonevat onnitella...? :) Mitä aiemminkin on kommentoitu niin kyllä siihen ruokaan helposti menee se pari tuntia. Tosin teillä on aika vähän ihmisiä, eli se tasoittaa, mutta jos kahvin aloitus ei ole niin minuutin päälle niin eiköhän tuo toimi! :girl_smile:

Meillä aikataulu menee about näin (jos muistan vielä ulkoa), vieraita reilu sata.

7-8.00 Herätys (riippuu pitääkö tukka aloittaa 8.00 vai riittääkö 8.30 :D )

8.00 Kampaaja

10.00 Meikki (samassa tilassa kuin ed.)

11.15 Vaatteiden vaihto kampaamon alakerrassa (samaan aikaan sulkki käy ehostuksessa)

12.00 Kuvaus

13.15 Siirtyminen kirkolle

14.00 Vihkiminen

14.30 Viirtyminen juhlapaikalle

15.15 Tervetuliaismaljat ja onnittelu

15.30-16.00 Ruoka

19.00 Kahvi

20.00 Valssi+loppuilta tanssia ja seurustelua sekä alkoholipitoisten juomien nauttimista. Ruoan kanssa on tarjolla viiniä/olutta/siideriä ja tietysti alkoholittomat, booli tulee esille varmaankin valssin aikana. Ei olla vielä sen kummemmin mietitty aikataulua, mutta tässä se todennäköisin skenaario.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alustavaa aikataulua hääpäivälle

Klo 08:30 herätys

Klo 09 aamiainen

Klo 09:30 kampauksen teko (äiti tekee)

Klo 11:30 valokuvaukseen lähteminen

Klo 12 valokuvaus studiossa

Klo 13:30 takaisin kotipaikkakunnalle + kirkolle

Klo 14:00 vihkiminen

N. klo 15 hääpaikalle ajaminen

Klo 15:15 onnittelujen vastaanottaminen

Klo 15:45 ruokailu alkaa

Klo 16:30 juhlapuhe

Klo 17:15 muuta hääohjelmaa (itse emme keksi ohjelmaa, mutta eiköhän kaverit ja perhe keksi jotain silti)

Klo 19:00 kuvausta vieraiden kanssa

Klo 19:30 hääkakun leikkaus

Klo 19:35 kakkukahvit, vieraiden kanssa rupattelua ym.

Klo 20:00 ilotulitus ulkona (??? hieman auki vielä)

Klo 20:30 juhla päättyy

Meidän hääjuhla ei oo mitkään bileet vaan tarkoitus olisi olla maltillisen pituinen, rento mutta arvokas hääjuhla. :) Toiveemme on, että juhla päättyisi viimeistään klo 21:00. Vieraatkin ehtisivät ajaa koteihinsa ja me saisimme siirtyä hääyön viettoon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

^Elena, et tuossa maininnut paljonko teille on tulossa vieraita, mutta 25 minuuttia kahvin ottamiselle ja sen nauttimiselle, mahdollisille vessakäynneille ja ulossiirtymiselle (tuleeko takitkin vielä hakea?) on liian lyhyt aika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now